Baykar firması Tekirdağ Çorlu’da bulunan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde Bayraktar KIZILELMA’nın 2. Uçuş testini gerçekleştirdiğini açıkladı. 

Resmi sosyal medya hesabından, “Bayraktar #KIZILELMA 2. Uçuş Testi, Bayraktar #KIZILELMA 2nd Flight Test” açıklamsı ile duyudu.

 

Bayraktar Kızılelma, sistem tanımlama uçuşunu başarıyla tamamladı.

TC-ÖZB kuyruk numaralı Bayraktar Kızılelma, bir aydır devam eden testlerin ardından projenin başlangıcından bugüne yaklaşık bir yıl gibi rekor sürede ilk uçuşubu 22 Aralık 2022’de gerçekleştirmişti. 

Kızılelma projesi 2021’de başladı, 14 Kasım 2022’de üretim hattından çıktı. 

KIZILELMA özellikle kısa pistli gemilere iniş kalkış kabiliyetine sahip. Halihazırda seyir testlerini gerçekleştirdiği TCG Anadolu gemisi gibi kısa pistli gemilere iniş ve kalkış yapabilecek. Bu yeteneği ile denizaşırı görevlerde önemli rol üstlenebilecek. 

KIZILELMA’nın 35 bin fit operasyonel irtifaya, maksimum 6 ton kalkış ağırlığına ve 1500 kilogram faydalı yük kapasitesine sahip olduğu ve 5 saat uçuşla 500 mil/saat hıza ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

ASELSAN tarafından geliştirilen ve hem F-16 (ÖZGÜR Projesi), hem de AKINCI TİHA’da kullanılması planlanan MURAD AESA Burun Radarı KIZILELMA’da da kullanılacak.  

İnsanlı savaş uçakları gibi hava-hava muharebesi gerçekleştirmesi planlanan KIZILELMA, yerli hava-hava mühimmatları ile hava hedeflerine karşı da etkinlik sağlayacak. 

KIZILELMA’nın tamamen otonom olarak kalkış ve iniş yapabildiği gibi kısa pistli uçak gemilerine iniş ve kalkış yapabildiğini vurgulandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here