C4ISR ( Komuta, Kontrol, İletişim, Bilgisayar, İstihbarat, Gözetleme ve Keşif ) anlamına gelen geniş kapsamlı bir terimdir. Bunlarda her biri kendi başına bir uzmanlık alanı ister.Amaç savaşanlara ve karar vericilere işlerini yapmalarında yardımcı olmaktır.2

Komuta ve kontrol C2 dünya üzerinde geleneksel bir kavramdır. Kararların ve idarenin yapıldığı yer burasıdır.

İletişim ise bilginin paylaşımı ve iletilmesi ve doğru kişilere ulaştırılması anlamına gelen başka bir terimdir.

Bilgisayar sistemleri, modern savaşın yanı sıra iş dünyasının ve devletlerin önemli bir bileşinidir. 21.yüzyılda C4ISR kavramının bilgisayar sistemi olmadan hiç bir bileşeni çalışmaz.

İstihbarat kurumun amaçlarına ve hedeflerine göre bilgi toplamaktır.

Gözetleme ise toplanan istihbaratın izlenmesi ve gözlenmesidir. Bu elektronik iletişim, video, ses ve insan tarafından gözlenmesi gibi bir çok farklı şekilde yapılabilir.

Keşif ise gözetlemeden farklıdır, genellikle birbirine benzerdir. İstihbarat toplamak için düşman sahasına personel veya ekipman (İHA) gönderme eylemidir.

Sonuçta C4ISR durumsal farkındalığı arttırmak, karar vericilere ihtiyaç duydukları bilgileri olabildiğince hızlı vermek, bunun gerçekleşmesi için doğru malzeme, ekipman ve sistemleri kullanmakla ilgilidir.C4ISR’nin tüm bileşenleri, görev başarısı elde etmek için sorunsuz bir şekilde birlikte çalışmalıdır.Bu bileşenlerin birinde bir hata ciddi ve hatta ölümcül sonuçlara neden olabilir.

C4ISR işlemesi için kara, hava, deniz, uzay ve siber uzayda istihbarat toplayan sensörler, bilgisayarlar ve iletişim sistemlerine gerek vardır. Bu sensörlerden gelen bilgi işlenir, analiz edilir ve ihtiyaç duyanlara teslim edilir.

Örneğin ABD donanmasına bağlı uçak gemisi görev grubunun istihbarat, gözetleme ve keşif ihtiyaçları Donanmanın komuta merkezi ( Joint-Force ) ve National sensor sistemleri ( Mekan dayalı görüntü toplama (IMINT), sinyal istihbaratı (SIGINT) ve ölçüm ve istihbarat toplama (MASINT) tarafından sağlanır. Bilgi toplamak ve teslim etmek için birlikte çalışan bu sistemlerin düzinelerce farklı sensörü vardır. Gelen bilgiler Komuta Kontrola iletilir, oradan uçak gemisi görev grubuna gelen bilgiler ile çevrelerinden haberdar olmalarına yardımcı olur, hedefleri seçer ve tehditlere karşı savunmaya geçer.

Tüm askeri faaliyetlerde C4ISR kullanılmaktadır.Bu sistemler çok karmaşık sistemlerdir. C4ISR için etkili uçtan uca çözümler kurmak, elektronik donanım sistemleri geliştirmek için uzman yazılım ve sistem mühendisleri gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here