Kraliyet Donaması’nın Tip 31 fırkateyn ihalesini Babcock Team 31 konsorsiyumun Danimarka tasarımı ‘Arrowhead 140′ fırkateyni kazandı.

İngiltere başbakanı Boris Johnson, Babcock firmasıyla yeni fırkateynleri inşa etmek için 1.3 milyar sterlinlik bir teklifin olduğunu, kontratın yıl sonuna kadar verilmesinin beklendiğini söyledi.

Savunma Bakanı Ben Wallace, ” Bu güçlü gemiler Kraliyet Donanmasının yeni nesil savaş gemilerini oluşturacak. Tip-31 fırkateynleri hızlı, çevik ve çok yönlü özellikleriyle dünya genelinde güçlü bir etkisi olacak.” dedi.

Babcock firmasıyla birilikte Thales, OMT, BMT, Harland, Wolff ve Ferguson Marine’in de dahil olduğu ‘Team 31’ konsorsiyumu inşa sürecini beraber götürecek.

Danimarka Deniz Kuvvetleri’nin ‘Iver Huitfeldt‘ fırkateynlerinin gövdesi üzerine yeniden tasarlanan ‘Arrowhead 140′ fırkateynleri, test edilmiş gövde ile hayati maliyetleri en aza indirecek şekilde Fife’deki Rosyth Tersanesi’nde inşa edilecek.

İskoçya’daki Rosyth Tersanesi, İngiltere’nin en büyük tersaneleri arasında gösteriliyor. Tersanede 5 Nehir sınıfı Açık Deniz Devriye Gemisi, 8 Tip 26 Fırkateyni, 5 Tip 31 Fırkateyni olmak üzere 2035 yılına kadar 18 savaş gemisi inşa edilecek.

Projenin İngiltere genelinde 2 bin 500 kişiye istihdam oluşturması bekleniyor. İmalatın 2021 yılınan kadar başlaması, Arrowhead 140 fırkateynlerinin 2023 yılından itibaren deniz ile buluşması planlanıyor.

Yaklaşık 140 metre uzunluğundaki platform, “geniş kirişli” tasarımı ile daha kolay inşa edilebilir ve bakımı daha kolay olacağını vurgulayan Babcock firmasının Denizcilik Bölümü Genel Müdürü Craig Lockhart, ” geliştirilmiş radar performansını, kötü hava koşullarında daha iyi helikopter operasyonlarını ve  gemi mürettebatının konforunu arttıracağız.Bütün bunlar tespit edilen bütçenin içinde olacak.. ” dedi.

Tamamen açık mimariye sahip Thales TACTICOS Muharebe Yönetim Sistemi’nin en son versiyonu ‘Arrowhead 140’ fırkateynlerinde kullanacaklarını söyleyen Lockhart,  ” Thales’nın 25 yıldır hizmet veren ve global olarak 24 deniz platformunda kullanılan TACTICOS Muharebe Yönetim Sistemi, müşterinin ihtiyaçlarını ömrü boyunca karşılayacak, muharebe sistemi kabiliyetini en üst seviyeye çıkaracaktır.Kendini kanıtlamış bu sistem yarının donanmalarında  bir numaralı çözüm olacaktır…” şeklinde konuştu.

İngiltere Kraliyet Donanması envanterden çıkan her gemi için, yeni bir geminin envantere girmesi şeklinde bir planlama yapılmıştı. Hedef; 6 adet Tip 45 muhribi ve 13 adet fırkateyn ile toplam 19 gemilik bir güç oluşturmaktı.

Tip 26 ile ilgili tedarik süreçleri, tahmin edilenden uzun sürdü ve sonuçta, maliyetin yüksekliğinin de etkisi ile 8 adet fırkateynin inşa edilmesine karar verildi. Sayıyı 13’e tamamlamak için bulunan formül ise Tip 31′e sınıfı fırkateynler oldu.

Aslında Tip 23 sınıfına bakıldığında; 8 adet geminin Deniz Savunma Harbi (DSH) yeteneğine sahip olduğu; 5 adedinin ise genel amaçlı olduğu görülüyor. Benzer şekilde, Tip 26 sınıfının ana görevlerinden birisi de DSH olacak ve Tip 31 sınıfı, genel maksatlı kullanım için tasarlanacak. Böylece, mevcut durum da sayısal olarak korunacak. Yine de geçmişte tek bir sınıf ile karşılanan ihtiyaçlar, artık iki farklı sınıf gemi ile karşılanacak.

Kaynak: Babcock team 31, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here