Kremlin’in Gölge Ordusu Afrika’da Güçleniyor; Mali’deki eski üssü genişletiyor

0
88

Kremlin’e bağlı, devlet destekli Rus özel askeri şirketi Wagner Grubu’nun Mali’deki eski üssünde yeni inşaat çalışmalarının başladığı uydu görüntülerinden görülüyor.

Maxar tarafından 26 Şubat’ta çekilen görüntüler, Mali’nin başkenti Bamako’ya yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Modibo Keita Uluslararası Havalimanı’nda bulunan Wagner Grubu’nun eski üssünde yeni binalar, yollar ve kazılar olduğunu ortaya koyuyor.

Wagner Grubu üyeleri tarafından eğitim ve lojistik merkezi olarak kullanılan üste, Temmuz ayından bu yana faaliyetlerde önemli bir artış gözlemleniyor. Görüntülerde çeşitli büyüklüklerde 40’tan fazla aracın yanı sıra olası yeni bir idari binaya benzeyen iki büyük yapı ve yeniden inşa edilmiş depolama alanı görülüyor.

Wagner Grubu, Afrika’da Rusya’nın nüfuzunu genişletmek için kullanılan önemli bir araç olarak görülüyor. Grup, Libya, Mali, Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerde faaliyet gösteriyor. Wagner Grubu’nun faaliyetleri arasında askeri eğitim, danışmanlık, güvenlik ve korumalar yer alıyor.

Grup, insan hakları ihlalleri ve uluslararası hukuku ihlal etmekle de suçlanıyor. Birleşmiş Milletler (BM), Wagner Grubu’nun Libya’da silah ambargosunu ihlal ettiği ve sivillere karşı saldırılar düzenlediği yönünde raporlar yayınladı.

Rusya, Wagner Grubu ile resmi bir bağlantısı olduğunu reddediyor. Ancak, Wagner Grubu’nun Rus hükümeti tarafından desteklendiği ve finanse edildiği yaygın olarak kabul ediliyor.

Rusya, Wagner’in Afrika’daki operasyonlarında karşılaştığı yasal ve siyasi zorluklardan kaçınmak ve kıtadaki maden kaynaklarını güvence altına almak, nüfuzunu genişletmek, Batı’nın çıkarlarını baltalamak ve otoriterliği teşvik etmek gibi ekonomik ve stratejik çıkarlarını takip etmek için Afrika Lejyonu’nu kurdu.

Afrika Lejyonu’nun daha resmi ve meşru bir askeri güç olması, doğrudan Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı olması ve Afrika Birliği ve bölgesel örgütlerle işbirliği yapması gerekiyor.

Afrika Lejyonu, kendisine ev sahipliği yapan Afrika hükümetlerine güvenlik ve eğitim hizmetleri sağlamanın yanı sıra kıtadaki Rus çıkarlarını ve yatırımlarını korumaya odaklanacak.

Afrika Lejyonu’nun Sahel bölgesindeki varlığının Rusya’nın Afrika’daki stratejik hedefleri açısından hayati önem taşıyor.  Bu sayede eski sömürgeci güç Fransa ve Nijer’de askeri üssü bulunan ABD’nin etkisine karşı koyabileceği vurgulanıyor.

Wagner Grubu’nun Afrika’daki faaliyetleri, kıtadaki güç dengesini değiştirebilecek potansiyele sahip. Grup, Rusya’nın Afrika’daki etkisini ve nüfuzunu artırmak için önemli bir rol oynamaya devam edecek gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here