Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Lefkoşa ve Girne şehirleri arasındaki Taşkent köyü yakınlarına dün düşen cismin S-200 füzesinin bir parçası olduğunu açıklandı. Füzenin dün yaşanan İsrail ile Suriye arasındaki gerginlik sırasında Şam’dan ateşlendiği tahmin ediliyor.

Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) haberine göre, S-200 füzesinin Taşkent Güngör arasındaki bölgeye düşerek tahribata neden oldu.Düşen cismin zehirli gaz ya da kimyasal madde içermediği bildirildi.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, Orgeneral Yaşar Güler’le yaptığı görüşmeye de değinerek Güler’in kendisine paniğe gerek olmadığını ve bu olayın kaza sonucu yaşanmış istisnai bir durum olduğunu söylediğini aktardı.

Suriye Haber Ajansı dün gece Lübnan üzerinden Suriye hava sahasına saldırı gerçekleştirdiğini bildirmişti. Saldırıyı İsrail Hava Kuvvetleri tarafından yapıldığı ve Suriye Hava Savunma sistemlerinin bu saldırıya cevap verdiği belirtilmişti.Düşen S-200’ün bu saldırıda rotadan çıkarak KKTC düştüğü sanılıyor.

Şubat 2018’de Suriye’ye yönelik bir hava saldırısında S-200 füzesi F-16 savaş uçağını takip ederek düşürmüştü. Eylül 2018’de Hmeymim üssü yakınlarında 14 asker taşıyan İl-20 tipi casus uçağı Suriye ordusuna ait S-200 savunma sisteminden fırlatılan bir füzeyle vurulmuştu. İsrailli pilotlar uçağı Suriye hava savunma sisteminin bulunduğu bölgeye sürükleyip kalkan olarak kullandığı iddia edilmişti.

Yine S-200 füzeleri 2018 yılında Urfa’nın Hilvan şehri, Gazi Antep’in Nurdağı civarına düşmüştü.

S-200 Angara/Vega/Dubna, Sovyetler Birliği yapımı bir uzun menzilli karadan havaya füze sistemidir. Sistem, 1960’larda Stratejik bombardıman uçaklarından korunmak amacıyla tasarlanmıştır.

NATO kodu SA-5 Gammon olarak bilinir, 150 kilometre menzile sahip olan füzenin gelişmiş varyantları 300 kilometrede etkili olmaktadır. 200 kg savaş başlığı taşıyabilen füzeyi Suriye hava savunma birlikleri İsrail hava saldırılarını önlemede kullandı.Suriye tarafından 2017 Mart ayında İsraile bir S-200 fırlatılmış İsrail Arrow hava savunma sistemi tarafından vurulmuştu.

Kaynak: TAK, Ajanslar, JS, Sutnik, BBC, DW

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here