ABD Savunma Bakanlığı, Zırhlı Saldırı Amfibi Araçlarının zor test ve değerlendirmelerini gösteren çarpıcı bir video yayınladı. Görüntüde suda devrilen zıhlı araç tekrar kendini düzelterek görevine devam ettiği görülüyor.

ABD Deniz Piyadeleri’nin kullandığı Zırhlı Saldırı Amfibi Aracı AAV-7A1 test amacıyla yüksek rüzgârlara ve sert deniz ortamlarına sokuluyor. Yayınlanan görüntülerde 29 tonluk amfibi araç büyük bir dalga ile devriliyor fakat tekrar düzelerek görevine devam ediyor.

Ayrıca videoda, Amfibi Araç Test Şubesi’nin (AVTB) önemi ve neden Deniz Kuvvetleri için hayati olduğu açıklanıyor. AVTB merkezi uzun yıllar boyunca Amfibi Saldırı Aracı (AAV) ve Seferi Savaş Aracı (EFV) gibi birçok aracın varyantının test edilmesinde önemli bir rol oynadı.

Zırhlı Saldırı Amfibi Aracı AAV-7A1 tam donanımlı amfibi harekat aracıdır. ABD deniz piyadeleri için asker taşıma araçları olarak hizmet vermektedir.

AAV7-A1 aracı, amfibi operasyonlarında kıyıya asker çıkarma, kıyıda da zırhlı mekanize biriliklerini desteklemek  amacıyla kullanılmaktadır.

Amfibi aracı gemi şeklinde bir gövdeye sahiptir. Geliştirilmiş versiyonlarında yeni gösterge paneli, gece görüş cihazı ve yeni havalandırma sistemi ile donatılmıştır.

Aracın AAVC-7A1 Komuta AracıAAVP-7A1 Personel Aracı ve AAVR-7A1 Kurtarma Aracı olmak üzere üç farklı versiyonu mevcuttur.

Güney Kore silahlı kuvvetlerinde görev yapan Zırhlı Saldırı Amfibi Araçları (KAAV) KAAV-7A1 olarak adlandırılıyor.AAV-7A1 araçlarını, Arjantin, Brezilya, Kamboçya, İtalya, Tayvan, İspanya, Tayland ve Venezuela kullanmaktadır.

Türkiye’nin inşa etmekte olduğu TCG Anadolu gemisi için Zırhlı Amfibi Hücum Araçlarına ihtiyacı bulunuyor. Bu ihtiyacı karşılamak için, SSB’nin tedarik faaliyetlerini yürüttüğü ZAHA projesi kapsamında FNSS, 23 adedi personel taşıyıcı, iki adedi komuta kontrol aracı ve iki adedi de kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edecek.

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) TCG Anadolu ile taşınacak ve kıyıya gerçekleşecek zırhlı amfibi hücumu sağlayacak.

Kaynak: DeptofDefense,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here