Milli Savunma Bakanlığı, Rejim güçleri tarafından İdlib’deki 10 numaralı gözlem noktası bölgesine bugün üç top atışı yapıldığını açıkladı.

Bakanlık, Rusya ile gerekli girişimlerde bulunulması üzerine atışların sonlandığını bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın açılaması şöyle:” Suriye rejim güçleri tarafından İdlib’te bulunan 10 numaralı Gözlem Noktası bölgesine bugün üç top atışı yapılmış, atışlar esnasında RF nezdinde gerekli girişimlerde bulunulması üzerine atışlar sonlanmıştır.”

MSB bugün yaptığı açıklamanın devamında, “Suriye rejim güçlerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde kontrol ettiği bölgeden, 10 numaralı Gözlem Noktası bölgesine bugün üç adet top atışı yapılmıştır.Yapılan saldırıda personel ve malzeme zayiatı meydana gelmemiştir.Top atışları esnasında sahadaki temsilcileri vasıtasıyla Rusya nezdinde derhal gerekli girişimlerde bulunulması üzerine rejim tarafından yapılan atışlar sonlanmıştır.Atışların devam etmesi halinde, gerekli karşılık verilecek şekilde hazırlıklar tamamlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

İki gün önce İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde bulunan 10 numaralı gözlem noktasına ‘Suriye rejimi’ tarafından düzenlenen saldırıda 1 askerimiz şehit oldu, 3 askerimiz yaralanmıştı.

28 Haziran’da MSB’den yapılan açıklamada, “Suriye rejim güçlerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde kontrol ettiği bölgeden, 10 numaralı Gözlem Noktamıza bugün kasıtlı olduğu değerlendirilen top/havan atışları ile saldırılar gerçekleştirilmiştir.” denildi.

İdlib’te rejim güçlerince 10 numaralı Gözlem Noktamıza yapılan saldırıyı müteakip, saldırının gerçekleştirildiği rejim mevzileri bölgede bulunan ateş destek vasıtalarımız ile ateş altına alındı.

Açıklamanın devamında, ” Yapılan saldırıda bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, üç kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır.
Yaralılarımızın tahliye işlemi tamamlanmış ve tedavilerine başlanmıştır.

Saldırıyla ilgili olarak Rusya’nın Ankara Ataşesi, Genelkurmay Başkanlığına çağırılarak Rusya nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş; saldırıların en ağır şekilde cezalandırılacağı iletilmiştir. 

Durum yakından takip edilmektedir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet,  kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz.” ifadeleri yer aldı.

SURİYE REJİMİ 16 HAZİRAN’DA 9 NUMARALI NOKTAYA SALDIRDI

Suriye rejim güçlerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde bulunan 9 numaralı Gözlem Noktasına top/havan atışlarıyla 16 Haziran’da da saldırı gerçekleştirmişti.

Milli Savunma Bakanlığından 16 Haziran’da yapılan açıklamada, “Suriye rejim güçlerinin İdlib’te kontrol ettiği Tall Bazan bölgesinden, 9 numaralı Gözlem Noktamıza kasıtlı olduğu değerlendirilen top/havan atışları ile bir saldırı gerçekleştirilmiş, saldırıya bölgedeki ağır silahlarla anında karşılık verilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında, “ Yapılan saldırıda personel zayiatı olmayıp; üs bölgemizde yer alan, tesis, teçhizat ve malzemelerden bir kısmı kısmi hasar görmüştür. Saldırıyla ilgili olarak Rusya nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuştur.” ifadeleri yer ladı.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne 13 Haziran’da yapılan diğer saldırıda üç asker hafif şekilde yaralanmış üs bölgesinde yer alan, tesis, teçhizat ve malzemelerden bir kısmı kısmi hasar görmüştü.

Saldırı, As Shariah bölgesinden, 3 kilometre mesafedeki Zawiyah Dağı bölgesinde yer alan 10 numaralı Gözlem Noktasına gerçekleştirilmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri ilk defa ilk kez Şam rejimi ordusu ile çatışma yaşandığını duyurdu.

Kaynak: MSB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here