TAI tarafından tasarlanan ve üretilen T 625 Gökbey helikopteri yapılan test ve denetimler sonucunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü SHGM’nin verdiği izin çerçevesinde ilk sertifikasyon uçuşunu başarı ile yaptı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin geliştirdiği ilk özgün Genel Maksat Helikopteri T625  ‘ilk uçuşunu’ 6 Eylül 2018’de gerçekleştirdi. T-625 Genel Maksat Helikopteri, iniş takımları yerden kesilerek bir müddet uçtmuştu.

İlk uçuşun ardından yapılan iyileştirmeler ve testlerin ardından, GÖKBEY helikopterinin ilk uçar prototipi olan P1 bugün saat 06:00 itibariyle ilk uçuşunu gerçekleştirdi. P1 prototipi yaklaşık 50ft. yükseklikte 45 dakikalık bir uçuş gerçekleştirirken, kalkış meydanında 500 metrelik bir hat üzerinde gidip geldi.

Bu uçuşun ardından yaz döneminde uçuş ve yer testlerinin P1 prototipi ile devam edecek. P2 prototipinin üretiminin ağustos ayında tamamlanması ve eylül ayında uçuş kampanyasına katılması öngörülüyor.

Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı Kongre Kültür Merkezin’de düzenlenen Türk Savunma Sanayii Zirvesinde Genel Maksat Helikopteri T625 isminin ‘Gökbey’ olarak belirlendiği açıklandı.

İlk seri üretimi yapılan T-625 helikopterlerinde yabancı motor kullanılacak. (yerli motorun yetişme ihtimali de mevcut). Sonrasında ise TEI tarafından geliştirilen TEI TS-1400 Turboşaft motoru kullanılması planlanıyor.

Yerli helikopterin aviyonik sistemleri, gövde, rotor sistemi, iniş takımı gibi sistemlerinin tamamı TUSAŞ’ın imzasını taşıyor. Helikopter, VIP, Kargo, Hava Ambulans, Arama Kurtarma, Kıyı Ötesi Taşıma gibi birçok görevde kullanılabilecek.Helikopterin Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki UH-1 tipi helikopterlerin yerini alması bekleniyor.

Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatıldı. Program bütçesi ve takvimi 3 Ocak 2013 tarihli SSİK ile kararlaştırılırken ve 26 Eylül 2013 tarihinde SSM ile TUSAŞ arasında sözleşme imzalanmıştı.

Programda bir sıkıntı çıkmaması halinde T-625 Gökbey Helikopteri, 2021 yılında seri üretime geçecek.

Kaynak: TUSAŞ, Ajanslar, SHGM,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here