Kuzey Kore uzun menzilli bir füze denemesi gerçekleştirdi.Denemesi yapılan füzenin bin 500 km yol katettikten sonra hedefi vurduğu ve ülkenin karasuları içerisine düştüğü ifade edildi.

Söz konusu deneme, Kuzey Kore’nin 2019 yılında başarıya ulaşamayan görüşmelerin ardından ülkenin füze programında ilerleme sağladığını ortaya koyuyor.

Eski Başkan Donald Trump’ın Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’la ülkenin nükleer ve balistik füze denemelerinin ve nükleer programının durdurulması amacıyla yaptığı görüşmeler sonuçsuz kalmıştı.

Kuzey Kore, genelde, BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olmayan kısa menzilli füze denemeleri yapıyor. Ancak bu kez başarılı olan uzun menzilli füze denemesi uluslararası kamuoyunda kaygıların artmasına neden oldu.

Son olarak Mart ayında da başarılı bir kısa menzilli füze denemesi yapan Kuzey Kore ayrıca ABD Başkanı Joe Biden’ın başkanlık görevini devralmasından birkaç saat sonra da yine bir füze denemesi yapmıştı.

Uzmanlar, Kuzey Kore’nin füze kapasitesinin kaygı verici bir düzeye ulaştığına dikkat çekiyor.

Öte yandan ABD, Güney Kore ve Japonya’nın, “Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması ve Kuzey Kore ile müzakereler konularını” başkent Tokyo’da müzakere edeceği bildirildi.

Japonya’nın ev sahipliğinde ABD, Güney Kore ve Japonya’dan üst düzey yetkililer gelecek hafta, “Kuzey Kore” konulu üçlü zirvede buluşacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here