Başkan Joe Biden’ın Savunma Bakanı adayı emekli General Lloyd Austin için nihai onay oylaması, ABD Senatosu’nda Cuma sabahı yapıldı.General Austin’in Senato’da aldığı 2’ye karşı 93 oyla Savunma Bakanlığı’nın başına geçmesi kesinleşti.

ABD Kongresi’nin her iki kanadı Perşembe günü General Austin’in Savunma Bakanı olabilmesi için gereken yasal muafiyeti onaylamıştı. ABD güçlerinin Ortadoğu ve Güney Asya’daki eski komutanı olan General Austin’in ordudan emekli olmasının üzerinden yedi yıldan uzun süre geçmediği için bakanlık koltuğuna oturmadan önce bu muafiyetin onaylanması gerekiyordu.

Austin, ABD Savunma Bakanlığı’nın başına getirilen ilk siyah oldu.

Senato’nun yeni Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Perşembe günü senatörlere hitaben yaptığı konuşmada, “İktidar bir yönetimden diğerine geçerken ülkemizin güvenliğini sağlama görevine ara verilemez ya da bu görevde aksamalar yaşanamaz” dedi. Schumer, İç Güvenlik, Dışişleri ve Maliye Bakanlıkları’nın başına getirilecek adayların hızla onaylanması çağrısında bulunmuştu.

Schumer, “Yabancı düşmanlar bu geçiş sürecini suistimal etmeye çalışacaktır. Amerika’nın askeri politikalarının, istihbarat ve ulusal güvenlik önceliklerinin bu tür personel gecikmeleriyle sekteye uğramasına izin veremeyiz” şeklinde konuştu.

ABD Senatosu’nun eski Büyükelçi William Burns’ün CIA başkanlığı gibi diğer kilit adayların onay sürecinin tamamlanması için de hızla harekete geçmesi bekleniyor.

Kaynak:VOA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here