BMC tarafından üretimi tamamlanan 3 adet Yeni Nesil Fırtına Obüsü (Fırtına-2 KMO) törenle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. Törende modernize edilen Altay tankının taretini kullanan Leopard 2A4 tankıda sergilendi.

Törene Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genel Kurmay Başkanı Yaşar Güler, K.K.K. Org. Ümit Dündar ve Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile üretimi tamamlanan yerli ve millî yeni nesil üç Fırtına obüsünün TSK’ya teslimi için Sakarya’ya geldi.

Bakan Akar ve Komutanlar; 400 beygirlik Vuran, 600 beygirlik Azra ve 1000 beygirlik Utku motorlarına ilişkin bilgi aldı, motor testlerine katıldı. Bakan Akar, üretimi devam eden yeni nesil Fırtına obüsünün 6’ncı gövde kaynağını yaptı.

Akar, Fırtına obüsünün 6’ncı gövde kaynağını yaptı.

Heyet BMC tarafından üretilen zırhlı araçların yer aldığı sergiyi de gezdi. Düzenlenen imza töreni ile üretimi tamamlanan yeni nesil üç Fırtına obüsünün Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimi gerçekleştirildi.

Törende konuşma yapan Bakan Akar, “Fırtınalar kendini kanıtlamış silahlardır. Son derece memnunuz. Bunun ikinci versiyonu, geliştirilmiş versiyonu ile Mehmetçiğin çok daha önemli işler yapacağından şimdiden emin olabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Törende BMC tarafından modifiye edilen zırhlı araçlarda tanıtıldı. Leopard 2A4 tankı gövdesine Altay tankı taretinin entegre edildiği yeni tankda katılan konuklara gösterildi.

Leopard 2A4 tankı gövdesine Altay tankı tareti entegre edilmiş yeni tank törende gösterildi.

Ayrıca törene BMC’nin yeni tasarım 8X8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı katıldı.Araç üzerinde ASELSAN Korhan silah kulesi yer alıyor.

BMC’nin yeni tasarım ASELSAN Korhan silah kuleli Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı ilk kez görüntülendi

ASELSAN ve 1’inci Ana Bakım Fabrikası iş birliğiyle geliştirilen Yeni Nesil FIRTINA (FIRTINA-II) Kundağı Motorlu Obüs Sistemi’nden, Türk Kara Kuvvetleri için 140 adet üretilecek.

Yeni Fırtına obüslerine, ASELSAN; Elektrik Tahrikli Kule ve Namlu Yönlendirme Birimi, K/M Obüs Atış Kontrol Sistemi, Tam Otomatik Mühimmat Doldurma Sistemi, Barut Koşullandırma Birimi, İklimlendirme Sistemi ve SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) eklendi.

Kaynak: MSB, BMC, ASELSAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here