Lockheed Martin F-35 savaş uçakları programında İsrail şirketlerinden aldığı ticari alımları bu yıl 200 milyon dolar arttırdı. Alımlar geçen yılın ortasından bu yana % 44 oranında artış gösterdi. Yıl sonuna kadar 2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Savunma Bakanlığı Üretim ve Satın Alma başkanlığı tarafından derlenen periyodik verilere göre, İsrail şirketleri geçen yıl Lockheed Martin F-35 savaş uçakları programı için 500 milyon dolar satış gerçekleştirdi. İsrail’in 2010 yılında F-35 programın katılmasından bu yana İsrail şirketlerinin satışları 1.75 milyar dolara ulaştı.

Lockheed Martin ile mevcut sözleşmelerin kapsamını genişletmeye karar verdiklerini belirten Üretim ve Satın Alma direktörü Avi Dadon, ” Yıl sonuna kadar 2 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz.” dedi.

Dadon, 2019’un başından bu yana Lockheed Martin’in İsrail ile ticari sözleşmeleri 200 milyon dolar arttırdığını, geçen yılın ortasından bu yana İsrail’den tedarikte % 44 oranında artış sağladığını söyledi.

ABD’nin Collins Aerospace şirketi ve İsrail’in Elbit Systems F-35 pilotların kullandığı kaskların üretimi için 1.2 milyar dolarlık bir sözleşme imzalamıştı. Ayrıca Israel Aerospace Industries (IAI) ile 800’den fazla F-35 uçağın kanat üretimi için başka bir sözleşme imzaladı. Bu güne kadar 50 çift kanat üretildi.

Ayrıca Elbit Sistemin yan kuruluşları, Cyclone, Tadiran Communications, SimiGon, Cabiran Yatırım Döküm Çözümleri ve Gilboa firmaları F-35 tedarik programında yer alıyor.

İsrail Hava Kuvvetleri sipariş verilen 50 adet F-35 uçağından 16 adetini envanterine kattı. İsrail’in F-35 programında katıldığı 2010 yılından bu yana F-35 uçakları 5 milyar dolar mal oldu.Bu yıl sonuna kadar Kasım’da 2 Aralık’da 2 olmak üzere dört F-35 daha teslim edilecek böylece uçak sayısı 20 çıkmış olacak.

İsrail Savunma Bakanlığı yılda altı uçak almayı planlıyor, Hava Kuvvetleri 2024 yılına kadar filosunda 30 adet F-35 uçağı uçurmayı hedefliyor.

Bakanlığın, önümüzdeki yıl üçüncü bir F-35 filosu veya Boeing’in yeni F-15’lerinden oluşan bir filoyu tedarik edip edilmeyeceğine karar vermesi bekleniyor.

Kaynak: Globes,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here