Meteksan Savunma IDEF’21 fuarında düşman füzelerini lazer teknolojisiyle etkisiz hale getirecek olan NAZAR sistemini tanıttı.

Sistem, yönlendirilmiş lazer kamaştırma ve fonksiyonel imha teknikleriyle elektro-optik ve kızılötesi arayıcı (IIR) başlıklara sahip füzeleri etkisiz hale getiriyor.

NAZAR sistemi, Directional Infrared Countermeasures (DIRCM)” yani “Yönlendirilmiş Kızılötesi Önlemler” olarak adlandırılan sistemlerin benzeri olacak. NAZAR, kızılötesi arayıcı başlığa sahip (IR) veya (IIR), Hava Savunma Füzesi, kara ve deniz Seyir Füzesi ve gemisavar güdümlü füzelere karşı kullanılabilecek.

Dünya genelinde, Northrop Grumman (AN / AAQ-24 (V)), Leonardo (Miysis) ve Elbit Systems (MUSIC) gibi firmalar tarafından üretilen DIRCM sistemleri, birçok hava platformunu korumaktadır.

Sistem, askeri üs ve tesisler ile Deniz Kuvvetlerinin önemli platformları ve stratejik sivil hedefleri, üçüncü ve dördüncü nesil füzelere karşı korunmasında kullanılacak.

NAZAR projesine, Meteksan Savunma ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 2016 yılında imzalanan sözleşme kapsamında başlandı. Proje geliştirme aşamaları halen devam ediyor, NAZAR TM DOPED Fiber Lazer Geliştirilmesi Projesi kapsamında; Faz-1 kritik tasarım aşaması, Temmuz 2019’da başarıyla tamamlanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here