Türkiye’nin en büyük savunma ihracatı olma özelliği taşıyan Pakistan MİLGEM Korvetinin üçüncüsü Karaçi,deki törenle kızağa konuldu. ASFAT ana yükleniciliğinde üretilen MİLGEM Korvetleri’nin inşası İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda ve Karaçi Tersanesi’nde devam ediyor.

Törne Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Pakistan Savunma Üretim Bakanı Zubaida Jalal Khan katıldı. Türkiye ile Pakistan arasındaki ilişkilerin, devletler arasındaki sıradan ilişkilere hiç benzemeyen kendine özgü bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan Bakan Akar, iki ülke arasında tarihi, köklü, kadim dostluk ve kardeşlik bağları bulunduğunu belirtti. 

Akar, “Gemilerimizin dost ve kardeş Pakistan halkına, Pakistan Silahlı Kuvvetlerine bir kez daha hayırlı uğurlu olmasını, iki ülke arasındaki dostluk bağlarını daha da güçlendirmesini diliyorum” dedi.

Bakan Akar, sözlerini Pakistanlı denizcilere yönelik “Denizleriniz sakin, pruvanız neta; yolunuz bahtınız açık olsun” ifadeleriyle tamamladı.

İlk etapta İstanbul ve Karaçi’de inşa edilecek birer korvet 2023’te Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine katılacak. Diğer 2 gemi ise 2024’te envantere girecek.Üretim süreci ilk gemide 54 ay, ikinci gemide 60 ay, üçüncü gemide 66 ay, son gemide ise 72 ay sürecek.

MİLGEM Korvetleri’nin tahrik sistem tedariği ve entegrasyonu kapsamında Savunma Teknolojileri Mühendislik (STM) ile Askeri Fabrika ve Tersane İşletmeleri (AFSAT) arasında 16 Haziran’da anlaşma imzalanmıştı.

Korvetlerin savaş sistemleri alımı ve entegrasyonu sözleşmesi, ASFAT, HAVELSAN ve ASELSAN arasında Aralık 2019’da imzalandı.

Kaynak: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here