Milli Muharip Uçak (MMU)’nun pist başındaki ilk görüntüleri yayımlandı

0
1306

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Milli Muharip Uçak (#MMU) görüntülerini paylaştı. Demir,”Milli Muharip Uçak’ımızın ilk görüntüleri!Mühendislerimizin emeğine sağlık. Bu gurur hepimizin. Hayırlı olsun!” dedi.

İsmail Demir, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda,”Milletimizin heyecanla, dünyanın merakla beklediği, Cumhurbaşkanımız Sn.@RTErdogan’ın canlı yayında ilk kez izlettiği bekâ projemiz Milli Muharip Uçak’ımızın ilk görüntüleri!Mühendislerimizin emeğine sağlık. Bu gurur hepimizin. Hayırlı olsun!” İfadelerini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Milli Muharip Uçak (MMU) taksi testlerine başladığını ilk defa 18 Mart’ta sosyal medya hesabından duyurmuştu.

Demir, “Şehitlerimizin aziz hatırasına, Milli Muharip Uçak’ımızı 18 Mart’ta hangardan çıkaracağız demiştik. Uçağımız bugün pistin başında! Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde inşallah gök vatanımızda süzülmesine de şahit olacağız.” ifadelerini kullandı.

Bir süre boyunca pistte kendi motorlarıyla hareket eden ve ilerleyen Milli Muharip Uçak, böylelikle ilk taksi testini başarıyla tamamlamış oldu. 

Prototipin yeni resimlerinde uçağın ön ucunda sensör konfigürasyonu gösteriyor. kokpitin önünde sabit, çokgen bir muhafaza konumlandırılmış kızılötesi arama ve izleme (IRST) sensör sistemi (maket), gövdenin altında bir çok amaçla kullanılan elektro-optik hedefleme sistemi (EOTS) (maket) içermektedir.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak (MMU) bu yıl ilk uçuşunu yapabileceğini Ocak ayında açıklamıştı. 

Temel Kotil, Milli Muharip Uçak (MMU) projesine yönelik yurt dışından talep geldiğini söyledi.Kotil, “Talepler var. Bizle birlikte çalışan mühendisleri de var. Ancak devletten devlete (G2G) yapılması gereken bir anlaşma. Şu an için devlet tarafından açıklanmış bir anlaşma yok.” ifadelerini kullanmıştı.

ilk prototipler için ABD’den  General Electric tarafından geliştirilen F110 Turbofan Motor Sistemleri tedarik edilmişti. 

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, 7 Mayıs 2020’de yaptığı açıklamada,  “ilk prototipler için biz F110 motoru kullanılsın dedik.F110 motorunun tedarikinde şu anda bir sorun yok ve şu anda 5-6 adet motorun (prototiplerde kullanılacak F110 motorları) tedariki yapılmış durumda.” açıklamasını yapmıştı.

General Electric tarafından geliştirilen F110 Turbofan Motor Sistemleri, Türk Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan F-16 Fighting Falcon savaş uçakları tarafından da kullanılıyor. TEI’de çok önemli üretilen bir motor oluğunu vurgulayan İsmail Demir, “kullandığımız, bakımı ve onarımını her şeyini yaptığımız bir motor. Bundan başlamak daha emniyetli geldi bize.” şeklinde konuşmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here