Türkiye ile ABD arasında krize sebep olan hava savunma sistemi S-400’lerin Rusya’dan sevkiyatının ikinci aşaması başladı.

Milli Savunma Bakanlığı, S-400 hava savunma sisteminin ikinci batarya malzemelerinin Türkiye’ye sevkiyatının başladığını, ilk uçağın da Mürted Hava Meydanı’na indiğini duyurdu.

Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada,  “S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin ikinci batarya malzemelerinin Mürted Hava Meydanı’na intikaline bugün itibarıyla başlandı. İntikal faaliyeti takriben bir ay sürecektir” denildi. 

Açıklamada sözleşme kapsamında sistemin birinci batarya malzemelerinin intikalinin 12-25 Temmuz arasında tamamlandığı hatırlatıldı.

Milli Savunma Bakanı Akar Erzincan’daki birilikleri denetlemesinde S-400 tedarikiyle ilgili dün açıklamalarda bulunmuştu. Akar, “İkinci bataryanın temini için yarından itibaren intikaller, taşıma faaliyetleri başlayacak.” dedi.

Akar konuşmasına şöyle devam etti: ” 12 Temmuz’da S-400 tedarik çalışmaları başladı. Bu çerçevede yapılan çalışmalar devam ediyor. Birinci batarya geldi. İkinci bataryanın temini için de yarından yani 27 Ağustos’tan itibaren intikaller, taşıma faaliyetleri başlayacak. Amacımız ülkemizin ve milletimizin dışarıdan gelecek hava ve füze tehdidine karşı korunması ve kollanmasıdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400’lerin Türkiye’ye sevkiyat sürecinin Nisan 2020’de tamamlanacağını açıklamıştı.

Kaynak: Ajanslar, MSB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here