Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın başkenti Moskova yakınındaki Jukovskiy Havalimanı’nda düzenlenen Uluslararası Havacılık Fuarı MAKS-2019’un açılışında Rusya’nın beşinci nesil savaş uçağı Su-57’yi inceledi. 

Rus basınından Komsomolskaya Pravda muhabiri Dmitriy Smirnov’un aktardığına göre böylelikle “Erdoğan, bir Su-57 uçağının kokpitine göz gezdiren ilk yabancı lider oldu.”

Fuarın açılışında Konuşan Putin, ” Rusya uçak sanayiinin lider ülkelerinden. Uçak sanayiimizin perspektifi uluslararası işbirliğine bağlı. Tasarımcılarımız ve bilim adamlarımız arasında işbirliğimizin daha yoğun olmasını istiyoruz..” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış konuşmasında, ” Havacılık ve uzay teknolojileri alanında Rusya ile geliştirmekte olduğumuz sinerjilerin ikili ilişkilerimizin daha da derinleşmesine yardımcı olacağına inanıyorum..” şeklendi konuştu.

Savunma sanayiinde S-400 sistemlerinin teslimatının başlaması dahil müspet adımlar attıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nitekim bugün ikili görüşmemizde de savunma sanayiine yönelik birçok alanda neler yapabiliriz, ne gibi adımlar atabiliriz, bunları ele alma fırsatını bulduk.” dedi.

Putin ise Türkiye’nin ABD ile S-400 hava savunma sistemlerini alması yüzünden yaşadığı F-35 savaş uçağı krizi konusuna da dolaylı olarak değinerek, alternatif olarak Rus savaş uçakları için ortak girişim öneren Putin, ” Su-35 uçağı konusunda ortak çalışmalar yürütülebilir. Su-57 üzerinde de iş birliği yapılabilir. İmkanlarımız çok.” diye konuştu.


Kaynak: Sputnik, Ajanlar,


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here