Japon basınında çıkan haberler göre envanterde bulunan Izumo sınıfı JDS Izumo (DDH-183) ve Kaga (DDH-184) helikopter gemilerinin F35-B (STOVL) uçaklarının işletimine uygun hale getirilmesinin yakında tamamlanacağı belirtildi.

Japonya Savunma Bakanlığı, dikey iniş-kalkış yapabilen F35-B (STOVL) uçaklarını ABD’den satın almaya karar verdiğini 16 Ağustos’da resmen açıklamıştı. Savunma Bakanlığı tanesi 130 milyon dolar olan 42 adet F-35B savaş uçağı satın almak için karar aldıklarını belirtmişti.

Japonya bu siparişle ABD’nin ardından ikinci büyük F-35B filosuna sahip olacak. Birleşik Krallık ABD’li Lockheed Martin’e 17 adet F-35B savaş uçağı siparişi verileceği duyurmuştu.

Japon Hükümeti en son açıkladığı orta vadeli savunma programında, dikey kalkış yapabilen savaş uçaklarının alınacağı belirtilmişti. F-35B savaş uçakları JDS Izumo ve JDS Kaga helikopter gemilerinde 2024 yılından itibaren konuşlandırılacak.

Japonya Savunma Bakanı Takeshi Iwaya, ” Izumo, aslında çok amaçlı refakat gemisi olarak tasarlanmıştı, bu nedenle muharebe uçaklarının konuşlandırılması diğer ülkelere tehdit oluşturmayacaktır. ” açıklaması yapmıştı.

Kaynak: ukdefencejournal, Ajanslar, C4Defence,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here