Mısır Deniz Kuvvetleri, thyssenkrupp Marine Systems (TKMS) tersanesinden ikinci MEKO A-200 EN fırkateynini teslim aldı.

Bremerhaven’daki törende Mısır Deniz Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ashraf Ibrahim Atwa, gemiye “Al-Qahhar” adını verdi. Al-Qahhar, “Direnilemez Ezici” anlamına gelmektedir.

Thyssenkrupp Marine Systems CFO’su Paul Glaser, “ilk gemi olan ‘AL-aziz’ hizmette ve teknik kabiliyetlerini ve güvenilirliğini kanıtladı, kardeş gemi ‘AL-Qahhar’ da aynı şekilde başarılı olacak” ifadelerini kullandı.

Mısır toplamda dört fırkateyn sipariş etti. Gemi inşaat sözleşmesi Eylül 2018’de imzalandı. Al-Qahhar üzerindeki inşaat çalışmaları Aralık 2019’da başladı. Ağustos 2021’de denize indirildi. Al-Qahhar fırkateyni birkaç gün içinde Alexandria limanına doğru yolculuğuna başlayacak. Bu projedeki serinin üçüncü gemisi Al Qadeer’in bu yılın ilerleyen zamanlarında teslim alınması bekleniyor.

MEKO A-200 EN fırkateynleri, 121 metre uzunluğunda, 16 metre genişliğinde ve 29 knot maksimum hıza sahiptir. İlk üç birim Almanya’da üretildi, dördüncü gemi ise Mısır’daki Alexandria Tersanesi’nde inşa edilmektedir.

MEKO A-200 EN fırkateyni, thyssenkrupp Marine Systems tarafından geliştirilen yenilikçi tahrik, gizlilik ve dayanıklılık özelliklerine sahip bir fırkateyndir. Ayrıca her türlü hava koşulunda ortak çalışma kabiliyetine sahiptir.

İlk gemi ENS Al-Aziz, sekiz MM40 Block 3 Exocet ve 32 VL MICA NG füzesiyle birlikte Vulcano 127mm ana top ve dört adet 20mm top ile donatılmıştır. Ayrıca MU90 hafif ve DM-2A4 (SeaHake Mod 4) ağır torpidolar da bulunmaktadır. Thales tarafından Scorpion 2 EW karıştırma sistemi ve NS-110 4D AESA radarı bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here