Fotoğraf: Laura Hasani

Kosova’daki Sırp protestocularla çatışmalarda 25 NATO askeri yaralandı.Kuzey Kosova’daki Sırp çoğunluklu bölgede gerçekleşen seçimlerin ardından Arnavut belediye başkanlarının göreve gelmesi nedeniyle çıkan çatışmalara NATO KFOR askerleri müdahale etti.

Kuzey Kosova’da üç belediye binasını savunan yaklaşık 25 NATO barışı koruma askeri çatışmalarda yaralandı. Bu sırada Sırbistan’ın cumhurbaşkanı ordusunu en yüksek seviyede savaş alarmına geçirdi.

Kosova’daki NATO öncülüğündeki KFOR barışı koruma misyonu çatışmaları şiddetle kınadı. NATO açıklamasında, yaralanan barış gücü askerleri arasında İtalya ve Macaristan KFOR birliklerinden askerlerin olduğunu, üç askerin de durumunun ağır olduğu ifade edildi.

Sırbistan’ın RTS devlet televizyonu, savunma bakanlığının çatışmalarda iki Sırp’ın yaralandığını söylediğini aktardı.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Sırp mevkidaşı Aleksandar Vuçiç’i Kosova’yı istikrarsızlaştırmakla suçladı.

Protestolar, Sırp çoğunluğu olan Kuzey Kosova’da Arnavut belediye başkanlarının seçimlerin ardından göreve gelmesiyle gelişti. Zvečan’da, Kosova polisi güvenlik barikatını delmeye çalışan Sırp kalabalığına karşı biber gazı kullandı. Zvečan’daki Sırp protestocular, NATO askerlerine gözyaşı gazı ve şok bombası attı. Ayrıca Sırplar çatışmalarda NATO araçlarına Ukrayna’daki savaşta kullanılan “Z” harfini simgeleyen Rus işaretiyle yazılar yazdı.

Çatışmaların ardından NATO KFOR zırhlı askeri personel taşıyıcı araçları bölgeye gönderildi. Foto: Laura Hasani

Sırp Silahlı Kuvvetleri’nin komutanı olan Vuçiç, savunma bakanı Milos Vuçeviç’in gazetecilere verdiği demece göre, orduyu en yüksek seviyede savaşa hazır hale getirdi. Savunma bakanı Vuçeviç, ayrıntı vermeden, “Genelkurmay Başkanı’nın ordu birimlerinin belirlenmiş pozisyonlara yerleştirilmesi için ek talimatlar verdiği anlamına gelir” dedi.

Gerilim Sırp çoğunluğuna sahip olan Kosova’nın kuzeyindeki Arnavut belediye başkanlarının seçimleriyle ilgili olarak ortaya çıktı. Kuzey Sırpları 2008’de Kosova’nın bağımsızlık ilanını hiçbir zaman kabul etmedi. Hala Belgrad’ı Kosova’daki başkentleri olarak görüyorlar. Arnavutlar, Kosova’nın genel nüfusunun %90’dan fazlasını oluştururken, kuzeydeki Sırplar bölgede otonom belediyelerin oluşturulması için 2013 yılında AB tarafından aracılık edilen bir anlaşmanın uygulanmasını uzun süredir talep ediyorlar. Sırplar Nisan ayında yapılan yerel seçimlere katılmayı reddettiler ve etnik Arnavut adaylar Sırp çoğunluğu olan dört belediye başkanlığını kazandılar.

Sırplar, Kosova hükümetinin etnik Arnavut belediye başkanlarını belediye binalarından çıkarmasını ve Belgrad tarafından finanse edilen yerel yönetimlerin çalışmalarına yeniden başlamasına izin vermesini talep ediyorlar.

Kosova, 1998-99 yıllarında Sırp güçlerine karşı yapılan bir savaştan sonra 1999’da NATO hava saldırılarıyla Sırbistan’dan ayrıldı. Bağımsızlığını ilan etmesine rağmen Sırbistan hala Kosova’yı kendi bölgesi olarak görüyor. Bu nedenle Kosova’daki Sırp çoğunluğu olan bölgelerdeki siyasi gerilimler ve çatışmalar süregelen bir sorun olarak devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here