Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, ülkenin Libya sınırındaki Gargoub’da konuşlu yeni bir deniz üssünün açılışını yaptı. Açılışa Abu Dabi veliaht prensi Bin Zayed’in de katılması dikkat çekti.

Mısır liderine tören sırasında Abu Dabi Veliaht Prensi ve Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutan Yardımcısı Şeyh Mohamed bin Zayed ile Libya Başkanlık Konseyi başkanı Mohamed Al Menfi eşlik etti.

Mısır ordusu tarafından yayınlanan bir videoda deniz üssünün, Mısır Donanması Kuzey Filosu’nun güvenlik sorunlarıyla ilgileneceği ve “Mısır’ın Akdeniz’deki kaynaklarını korumak için savaş görevlerini yerine getireceği” bildirildi. Videoda üssün 10 milyon metrekareyi aşan bir alana yayıldığı, 1.000 metre uzunluğunda bir iskeleye, helikopterler için bir iniş alanına, ortak bir komuta merkezi ve eğitim tesislerine sahip olduğu benzersiz bir coğrafi konumda konuşlandığı belirtildi.

Üste ayrıca 2200 metre uzunluğunda ve 17 metre derinliğinde bir dizi ticari iskele, 29 metre yükseklikte bir gözetleme kulesi, 3.650 metre uzunluğunda iki dalgakıran, bir tıbbi nokta, kameralı çitler ve güçlü bariyerlere sahip kapılar bulunuyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi 2014 yılından darbe ile göreve gelmesinin ardından iyileştirilen veya yeniden inşa edilen askeri bölgelerden sonuncusu olan deniz üssü, Marsa Matrouh kıyı kenti yakınlarındaki Gargoub bölgesinde bulunuyor. Yeni inşa edilen askeri üslerin arasında, güney Mısır’da Kızıldeniz’de bir deniz üssü ve Kahire’nin kuzey batısındaki Al Alamein’de Akdeniz kıyısına yakın bir deniz üssü var.

El Sisi herhangi bir açıklama yapmadan törenden ayrıldı. Üsse gelen Mısır Donanması unsurları törenin ardından “Qader” adını verdikleri bir tatbikata katılacak.

Kaynak: Ajanslar, thenationalnews,

C SAVUNMA DERGİ HAZİRAN SAYISI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here