Mısır Donanmasına ait 3 savaş gemisi boğazlardan geçerek Karadeniz’e geçti. Rusya ve Mısır, Karadeniz’de ortak askeri tatbikat gerçekleştirecelerini Ekim ayında açıklamıştı.

İki ülke arasındaki askeri ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla yapılacak olan tatbikat, önümüzdeki günlerde icra edilecek. Bu sebeple Mısır Donanmasına ait ‘971 borda numaralı Gowind 2500 korveti El Fateh’, 911 borda numaralı ABD’nin Oliver Hazard Perry (OHP) sınıfı Alexandria fırkateyni ‘ ve 686 borda numaralı füze hücumbotu ‘M. Fahmy’ isimli savaş gemileri saat 16.00 sıralarında Çanakkale boğazından geçerek Maramara denizine doğru yol aldı. Gemilerin geçişi sırasında Türk Sahil Güvenlik botu eşlik etti.

Rusya ve Mısır, Karadeniz’de ilk kez ortak bir tatbikat yapacaklarını geçtiğimiz Ekim ayında duyurmuştu. Mısırlı donanma heyeti, Rusya’nın Karadeniz’e kıyısı bulunan liman kenti Novorossisk’e yaptığı üç günlük ziyaret sırasında, Rus donanması yetkilileriyle tatbikat planlarını konuştu.

Mısır ve Rusya donanmalarına, tatbikat sırasında uçaklar da eşlik edecek. Her iki ülke de deniz yollarını çeşitli tehlikelerden korumak için ortak görevler belirleyecek. Yapılan açıklamada, tatbikatın ortak komuta altında gerçekleşeceği, bununla birlikte roket ve topçu atışlarının da yapılacağı belirtildi. 

Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here