İskenderiye tersanesinde inşa edilen El Fateh sınıfının ikinci gemisi ENS Port Said (976) korveti 6 Ocak’ta düzenlenen töreni ile Mısır Donanmasına teslim edildi. Korvet, Fransız Naval Grub’un teknoloji transferi ile Mısır’da inşa edilen ilk savaş gemisi özelliğini taşıyor.

Tören Mısır Deniz Kuvvetleri komutanı Koramiral Ahmed Khaled Hassan’ı katılımıyla gerçekleşti. Gemi daha sonra İskenderiye’deki ana üsse gitti.

Mısır, Fransız Naval Grub ile dört adet Gowind 2500 korveti için (iki tane opsiyonlu) 3 Haziran 2014’te satın alma sözleşmesi imzaladı. Yaklaşık 1 milyar avro değerinde sözleşme, gemilere eklenecek silah ve sensörler ile 1,7 milyar avroya çıkması bekleniyor. İlk korvet ENS El Fateh’in ilk çelik kesimi Naval Group’un Lorient tersanesinde 2015’te, lansmanı 17 Eylül 2017’de ve devreye alması ise 22 Eylül 2017’de gerçekleşti.

Diğer üç korvet ise Naval Grub’un teknoloji transferi ile İskenderiye tersanesinde inşa edilmesine karar verildi. ENS Port Said (7 Eylül 2018), ENS El Moez (12 Mayıs 2019) ve ENS Luxor (14 Mayıs 2020) düzenli ve kademeli bir şekilde suya indirildi.

El Fateh korvetleri, 102 metre uzunluğunda, 16 metre genişliğinde tam yükle yaklaşık 2.600 tondur. Gemi 65 mürettebat ve 15 özel kuvvetler personeli görev yapabiliyor. Gemi uçuş güvertesi 10 tonluk helikopterlerin kullanımına izin veriyor.

Geminin güç sistemi, kombine dizel-elektrik ve dizel-mekanik (CODED) tahrik sistemi, 10 MW itme gücü için iki dizel motor (MTU) ve iki elektrik motorundan (Leroy-Somer) oluşuyor. Buda korvetlere 25 deniz milini aşan maksimum hız sağlıyor. Gemi 15 deniz mili hızla 3.700 ile 4.500 deniz mili menzil yapabiliyor.

El Fateh sınıfı korvetlerin silah ve sensörleri ise şöyle: 76 mm’lik (OTO-Melara) baş top, iki adet uzaktan çalıştırılan 20 mm Narwhal silahı (Nexter), yüzeyden yüzeye kadar çok sayıda VL-MICA için 16 hücreli dikey fırlatma sistemi, yüzeyden havaya füzeler (MBDA), 8 MM40 Blok 3 Exocet anti-gemi füzeleri (MBDA) ve iki adet üçlü torpido rampası (NAVAL GROUP), PSIM (Panoramik Sensörler ve yapay Zeka Modülü) entegre direkte kurulu bir SMART-S Mk 2 radarı (Thales) ve bir CAPTAS 2 değişken daldırmalı çekili sonar (Thales)

Mısır’ın ardından Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 25 Mart 2019’da yerel tersane Abu Dhabi Ship Building Company (ADSB) ile ortaklaşa inşa edilecek iki Gowind 2500 tipi korvet için 750 milyon Avro (850 milyon ABD Doları ) tutarında bir sözleşme imzaladı.

Romen yetkililer Temmuz 2019’da, Naval Grub ve ortağı Santierul Naval Constanta’nın (SNC) dört yeni Gowind çok görevli korvet inşa edeceklerini duyurdu. Ayrıca T22 fırkateynleri modernize etme, bir bakım merkezi ve bir eğitim merkezi oluşturma programı için seçildiğini açıkladı.

Naval Grub 2011 yılında Malezya sanayi grubu Boustead Heavy Industries Corporation (BHIC) ile altı “Kıyı Savaş Gemisi” (LCS) inşası için 2,94 milyar ABD Dolar değerinde sözleşme imzaladı. Malezya Kraliyet Donanmasının Maharaja Lela sınıfı fırkateynler (İkinci Nesil Devriye Gemisi – SGPV olarak da bilinir), Gowind sınıfı korvetin genişletilmiş bir versiyonu olarak inşa ediliyor. İlk geminin 2019 yılında teslim edilmesi planlanmıştı, fakat Malezya Hükümeti Kıyı Savaş Gemileri teslimatında bazı sorunların çıktığını ilk geminin 2021 yılında operasyonel olacağını açıkladı.

Kaynak: Navalnews, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here