Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ” Milli Muharip Uçak’ta kullanılacak motorumuz ile ilgili TÇD (Teklife Çağrı Dosyası) yayınlandık. Ona cevap bekliyoruz. Şu anda TEI ve TR motor firması tekliflerini verdiler. Rolls-Royce Motor ve KALE ortaklığıda bugünlerde teklif verecek.” dedi.

Bir televizyon programına katılan İsmail Demir Savunma Sanayii’ndeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Milli Muharip Uçağı projesini baştan aşağı her kademesinde takip ettiklerini belirten İsmail Demir, bir yürütme grubu kurduk, her ay toplantılar yapıyoruz. Projeyi baştan sona inceliyoruz, ilerlemeleri görüyoruz. Proje takibini çok yakından yaptıklarını söyledi.

Demir, “Bugün yaptığımız gözden geçirmede, blok olarak 30’un üzerinde alt sistemden ilk aşamada 5 veya 6 sistemi dışarıdan temin etme durumundayız. Diğer sistemler için Türk savunma sanayi harekete geçmiş durumdayız.” dedi.

MMU uçağında ilk etapta kullanılacak F-16’da kullanılan F110 motorları ABD’den sipariş ettiklerini söyleyen Demir, o konuda bir sorun görünmüyor dedi. Yeni siparişler verdiklerini vurgulayan Demir, “motor ile ilgili önümüz görmüş olduk.” şeklinde konuştu.

İngiliz firması Rolls-Royce Motor ve Türkiye KALE firması ile kurudukları ortaklık ile motor geliştirmeyi konuştuklarını vurgulayan Demir, ” fakat o süreçte tam anlaşamadık, bazı konularda bir yere varabildik. Onlar motor seri üretime başladığı zaman, bütün seri üretim haklarının kendilerinde olmasını istiyorlardı. Onada şu şartla eve dedik, Olur ancak rekabetçi olacak, her istediğin fiyatı veremezsin, her şey Türkiye’de imal edilecek dedik. Bunlar ile bir noktaya geldik.” ifadelerini kullandı.

Demir, Milli Muharip Uçak’ta kullanılacak motor konusunda önemli şu ayrıntıyıda paylaştı, ” Motorumuz ile ilgili TÇD (Teklife Çağrı Dosyası) yayınlandık. Ona cevap bekliyoruz. Şu anda TEI ve TR motor firması tekliflerini verdiler. Rolls-Royce Motor ve KALE ortaklığıda bugünlerde teklif verecek. Teklifleri alıp incelikten sonra masaya oturalım, elimizdeki hamur ne? Buradan bir yol haritası çıkarıp, beraberce bir yürüyüşümüz olacak.” dedi.

Rolls-Royce Motor ve KALE ortaklığı oluşturulacak bir motora biz sıcak baktıklarını söyleyen Demir, “eğer şartlar yine olgunlaşır ise umarız gerçekleşir. Gerçekleşmez ise kendi yolumuza devam ederiz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here