Yunanistan’ın önümüzdeki günlerde ABD’ye F-35 savaş uçağı satın alma talebini resmi olarak iletmesi bekleniyor.

Reuters haber ajansının savunma kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Yunan yetkililer 20 Lockheed Martin yapımı F-35 savaş uçağı satın alma talebiyle ABD’ye resmi başvuru yapma hazırlığında.

Konuyla ilgili Reuters’a konuşan yetkililerden biri, “İlgili belge imzalandı” dedi.

Yunanistan devlet kanalı ERT de resmi talep dilekçesinin imzalandığı ve bu hafta içinde Atina’daki ABD Büyükelçiliği’ne iletileceğini bildirdi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Mayıs ayında Beyaz Saray’da Biden ile yaptığı görüşme sonrası Yunanistan’ın bir filo F-35 savaş uçağı satın alacağını açıklamıştı.

Yunanistan beşinci nesil F-35 savaş uçağı alımına yönelik resmi talep mektubunu Kasım 2020’de ABD hükümetine göndermişti. Mektupta F-35 Müşterek Taarruz Uçağı programına katılma kararının, ‘yeni veya varsa ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmış’ 18 ila 24 savaş uçağı alımının yanı sıra; uçağın teslimatı, konfigürasyonu ve geri ödeme planını içeren çeşitli faktörlere dayanacağı kaydedilmişti.

Ayrıca Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin 84 adet F-16 uçağın modernizasyon sözleşmesini 997 milyon dolara Lockheed Martin firması almıştı.Uçakların Haziran 2027 yılına kadar teslim edilmesi planlanıyor. Yunanistan’ın F-16 uçakları Lockheed Martin’in en gelişmiş versiyonu F-16V (Viper) uçaklarına yükseltilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here