ABD Donanması Hava Sistemleri Komutanlığı ve Boeing firması, MQ-25A İnsansız Hava Tankeri ile F/A-18F Süper Hornet avcı uçağına havada ilk kez yakıt ikmali gerçekleştirdiğini açıkladı.

Geçen hafta gerçekleşen testte, Boeing tarafından üretilen T-1 prototip MQ-25A Stingray İnsansız Hava Aracı’na F / A-18 Süper Hornet uçağı yavaşça yaklaştı. Formasyon değerlendirmesi, iz incelemesi ve drogue takibi ardından FA-18 uçağı MQ-25A kenetlenerek Hava Yakıt İkmal Deposundan (ARS) “ıslak yakıt ikmali” başarıyla gerçekleştirildi.

İnsansız Havacılık ve Saldırı Silahları Programı Yürütme Ofisi başkanı Brian Corey, ” MQ-25 uçak gemilerindeki hava kanadının menzilini ve dayanıklılığını büyük ölçüde artıracak. ” ifadelerini kullandı.

Boeing firması İnsansız Hava Tankeri projesinde General Atomics ve Lockheed Martin ile yarışarak, ilk dört Stingray’i inşa etmek için 805 milyon dolarlık bir sözleşme kazandı. Geçen yıl ABD Donanması Boeing ile üç tane daha satın almak için 84,7 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Donanma gelecekte 1,3 milyar dolar değerinde 72 adet MQ-25A tedarik etmeyi planlıyor.

USS George HW Bush (CVN-77) onuncu ve sonuncu Nimitz sınıf uçak gemisi, İnsansız Taşıyıcı Havacılık Görev Kontrol Sistemi (UMCS) ile donatılmış ilk uçak gemisi olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here