General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) firmasının Kuzey Dakota yakınlarındaki Uçuş Test ve Eğitim Merkezinden (FTTC) yapılan bir uçuşta, MQ-9A “Big Wing” konfigürasyonlu İnsansız Hava Aracı (İHA) Kuzey Kanada hava sahasını geçerek 78. paralel üzerinde uçuş gerçekleştirdi.

Kuzey Kutbu veya Antarktika’nın altında (yaklaşık 66 derece kuzeyde) eski SATCOM veri bağlantısı ile geleneksel İnsansız sistemlerin uçuşu sınırlanıyor, uzun mesafeli uçuş yapamıyorlardı. GA-ASI firması, Inmarsat’ın L-bant Havadan ISR Hizmetini (LAISR) kullanarak 78.31 ° Kuzey’de etkili bir ISR operasyonu (istihbarat, gözetleme, keşif) yapma imkanına kavuştu.

Kanada Kuzey Kutbu’ndaki Haig-Thomas Adası üzerinden yapılan uçuş İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) çok yüksek enlemlerde çalışabileceğini gösterdi. Uçuş Test ve Eğitim Merkezinden (FTTC) 7 Eylül’de havalanan MQ-9A “Big Wing” 8 Eylül’de merkeze geri döndü. Uçuş Federal Havacılık İdaresi, Transport Canada ve Nav Canada işbirliğiyle gerçekleştirildi.

MQ-9A İHA 25,5 saatte yaklaşık 4.550 mil kat ederek şimdiye kadar uçulan en uzun menzilli uçuşu gerçekleştirdi.

MQ-9A “Big Wing” konfigürasyonlu İHA eşsiz operasyonel esnekliğe sahiptir, 43 saatin üzerinde dayanıklılığa, 220 KTAS hıza sahiptir ve 45.000 fit irtifaya kadar çalışabilir. İHA, 2.177 kilogram taşıma kapasitesi ve 1.814 kilogram harici faydalı yük taşıyabilir. Tam hareketli video ve sentetik açıklıklı radar hareketli hedef tespit eder, deniz radarı ile uzun süreli kalıcı gözetim imkanına sahiptir. Son derece güvenilir bir uçak olan MQ-9A Big Wing, hataya dayanıklı uçuş kontrol sistemi ve üçlü yedekli aviyonik sistem mimarisi ile donatılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here