Fırat’ın doğusunda güvenli bölge kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD askeri ilk ortak devriyesine sabah saatlerinde başlamıştı. Milli Savunma Bakanlığı son yaptığı açıklamada,” TSK ve ABD personelinin ilk müşterek kara devriyesi planlandığı şekilde icra edildi.” ifadeleri yer aldı.

Bakanlığı son açıklamasında, ” Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölge tesisi için TSK ve ABD personelinin ilk müşterek kara devriyesi planlandığı şekilde icra edildi.” ifadelerine yer verildi.

MSB: ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DEVAM EDİLECEK…

Fırat’ın doğusunda, teröristlerin çekilmesi ve Suriyelilerin dönmesi için (ABD ile) ortak faaliyetler gecikmeye meydan vermeden sürmektedir açıklaması yapan Savunma Bakanlığı, “Güvenli Bölge’nin tesisine yönelik faaliyetlerin dikkat ve hassasiyetle denetlenmesi, arazideki uygulamaların yerinde görülmesi ve takvime uygun ilerlenmesi maksadıyla havadan ve karadan ortak devriyelere önümüzdeki günlerde devam edilecektir.” açıklamasında bulundu.

Açıklama şöyle devam etti: “Suriye’nin kuzeyinde Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölge tesisine yönelik olarak Birleşik Müşterek Harekat Merkezi Şanlıurfa Akçakale’de 12 Ağustos 2019 tarihinde faaliyete geçmiş, 14 Ağustos 2019’da İHA keşif uçuşları başlamıştır. 21 Ağustos tarihinden itibaren Güvenli Bölge Birinci Aşama faaliyetlerine geçilerek  24 ve 29 Ağustos ile 5 Eylül tarihlerinde müşterek hava keşif faaliyeti icra edilmiştir. Planlanan takvime uygun olarak, TSK ve ABD personeli, kara araçları, helikopter ve İHA’ların iştirakiyle ilk müşterek kara devriyesine bugün saat 09:17’de Akçakale’nin güneyinde, Suriye tarafında başlanmış ve planlandığı gibi faaliyet 12:51’de sona ermiştir.

Suriye’nin kuzeyi Fırat’ın doğusunda teröristlere ait barınak, sığınak ve tahkimatın imha edilmesi, ellerindeki ağır silahların toplanması, teröristlerin bölgeden çekilmesi ve sonrasında Suriyeli kardeşlerimizin evlerine dönmesi için gerekli koşulların oluşturulmasını sağlamak  maksadıyla ortak faaliyetler planlandığı şekilde gecikmeye meydan vermeden sürmektedir.

Devriye gerçekleştirecek 6 araçtan oluşan askeri konvoy, Akçakale ilçesinden sınır hattından Suriye topraklarına sabah saatlerinde girmişti.

Milli Savunma Bakanlığı sabah yaptığı açıklamada, ” Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölge tesisi faaliyetleri kapsamında; ​TSK ve ABD personeli, kara araçları ve İHA’ların iştirakiyle ilk müşterek kara devriyesine Akçakale güneyinde, Suriye tarafında başladı.” ifadeleri yer aldı.

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinden 6 araçlık konvoy ortak kara devriyesine katılmak için sınırı geçerek ABD askeri konvoyuyla buluştu.Devriye çıkan TSK personeli BMC tarafından üretilen KİRPİ II araçlarını kullandı. Ayrıca bazı personelimiz kasklarında ‘GO PRO’ kameraları ile devriye görevini sürekli kayıt altına aldığı görüldü.

İHA ve helikopter desteği de verilen devriye faaliyetleri boyunca sınır hattındaki hava ve kara hareketliliği devam etti.

Güvenli bölge mutabakatının ikinci aşamasında kara unsurlarının Suriye topraklarına giriş yapması kararlaştırılmıştı.

Kaynak: MSB, Ajanslar,


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here