Türkiye’nin NATO üyeliği üzerine tartışmaların gündeme gelmesi üzerine Milli Savunma Bakanlığı (MSB) video eşliğinde “Türkiye’nin NATO’ya katkıları”na ilişkin basın bilgilendirme toplantısı düzenledi.

MSB Müşavirliği, Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Piyade Albay Olcay Denizer tarafından yapılan toplantıda, “NATO hala güvenilir, caydırıcı ve sürdürülebilir bir ittifak olma özelliğini korumaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin NATO’ya üye olduğu 18 Şubat 1952’den beri uluslararası güvenlik ve istikrara önemli katkılar sağladığını belirten Piyade Albay Olcay Denizer, “Türkiye’nin veto hakkı bulunmaktadır. Ülkemizin tam siyasi kontrole sahip olduğu önemli bir siyasi-askeri örgüttür.” diye konuştu.

Denizer, “NATO harekat ve misyonlarına en fazla katkı sağlayan ülkelerden biri de Türkiye’dir. Bu desteğini yaklaşık 2000 personel ile sürdürmekte. İttifakın Stratejik Konsepti ışığında kriz mukabele harekatlarında görevler üstlenmektedir.” vurgusunu yaptı.

Bilgilendirme toplantısında, NATO’nun kuruluşu ve Türkiye’nin NATO’ya katkılarının anlatıldığı bir video da paylaşıldı.

Güvenlik kaynakları ise toplantının ardından, “NATO’nun çok önemli bir gücüyüz. Kimse bizim NATO’ya katkılarımızı tartışamaz. Coğrafi olarak güney kanadında yer alıyoruz ama Türkiye verdiği katkılarla NATO’nun tam merkezindedir.” dedi.

Kaynaklar, “NATO güvenlik planlarına rezerv” iddialarına ilişkin, “NATO içerisinde prosedür, usuller var. Onlar normal şekilde işliyor. ‘Türkiye şantaj yapıyor’ gibi ifadeler kabul edilebilir değil.” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here