Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 ve tanker uçakları NATO’nun Varlık Gösterme Harekatı kapsamında Doğu Akdeniz’de B-52 Stratejik Bombardıman uçaklarına koruma ve yakıt ikmali görevi icra etti. Milli Savunma Bakanlığı kaynakları NATO üyesi Yunanistan’a ait savaş uçaklarının önemli bir NATO görevini yerine getiren Türk savaş uçaklarının görevini engellemek üzere bilinçli şekilde radar kilidi attıkları belirtildi.

Bakanlığın açıklamasında, ” Hava Kuvvetlerimize ait F-16 uçakları,@NATO’nun “Varlık Gösterme Harekâtları” kapsamında Doğu Akdeniz’de uçuş görevi icra etti.” ifadeleri yer aldı.

NATO Müttefik savaş, bombardıman ve destek uçakları 22 Ağustos’ta NATO’nun Doğu kanadı üzerinde büyük ölçekli, karmaşık çok uluslu bir tatbikat gerçekleştirdi.

Slovakya, Fransa, Türkiye, ABD ve İngiltere’den müttefik uçaklar, karmaşık ve zorlu bir senaryoda İttifak üyelerinin birlikte çalışabilirliğini eğitmek için çok uluslu bir tatbikatta yer aldı. Müttefik Hava Komutanlığı tarafından yönetilen uzun menzilli operasyon, Müttefik ana üslerinden kalkan uçaklar ile Slovakya üzerinde gerçekleştirildi.

Formasyonda F-22, Rafales, MiG-29 ve Eurofighter Typhoons dahil 4. ve 5. Nesil avcı uçaklarının yanı sıra havadan yakıt ikmali uçağı tarafından desteklenen B-52 bombardıman uçakları yer aldı.

Filolar, NATO’nun doğu kanadını korumak için Slovakya’da konuşlandırılmış olan Alman-Hollanda ortak Yüzey Tabanlı Hava ve Füze Savunma Patriot bataryalarına karşı harekat icra etti.

NATO GÖREVİNDE TÜRK F-16’LARINA YUNAN UÇAKLARINDAN TACİZ

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, NATO üyesi Yunanistan’a ait savaş uçaklarının önemli bir NATO görevini yerine getiren Türk savaş uçaklarının görevini engellemek üzere bilinçli şekilde radar kilidi attıkları belirtildi.

Anadolu Ajansının haberine göre, Yunanistan tarafından yapılan bu tacizin, NATO’nun faaliyetlerini hedef alan bir girişim olduğuna dikkati çeken kaynaklar, Yunanistan’ın, Türkiye’yi taciz edebilmek adına NATO görevlerini bile riske atmaktan geri durmadığını vurguladı.

Yunanistan’ın, Türk savaş uçaklarına radar kilidi atmasının hemen ardından gerekli karşılığın verildiği ve Yunan uçaklarının bölgeden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı tarafından konunun NATO makamlarına iletildiği ve Yunanistan askeri ataşesinin bakanlığa çağırılarak, NATO görevini tehlikeye atan Yunan uçaklarından dolayı tepki gösterildiği kaydedildi.

Ayrıca, Dışişleri Bakanlığınca da ilgili taraflar nezdinde diplomatik girişimlerde bulunulduğu aktarıldı.

Bu tür bir tacizin müttefiklikle bağdaşmadığını vurgulayan kaynaklar, Yunanistan’ın gerginliği arttırma peşinde olduğuna dikkati çekti.

Kaynak: MSB, NATO, A.A.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here