NATO’nun öncü kuvveti Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti (VJTF) 2021’de görevlendirilen 66’ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı biriliklerinde Harbe Hazırlık Denetlemesi ve Sertifikasyonunun icra edildiği ANCA-20 (Anadolu Vaşağı 2020) Tatbikatı sürüyor.

Milli Savunma Bakanlığı twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti (VJTF) 2021 Tugayı olarak görevlendirilen 66’ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı birliklerinin NATO Harbe Hazırlık Denetlemesi ve Sertifikasyonunun icra edildiği ANCA-20 (Anadolu Vaşağı 2020) Tatbikatı sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti (VJTF)’nin 2014’te Rusya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan gelebilecek risklere ve tehditlere karşı kabiliyetlerinin geliştirilmesi kararlaştırılan NATO Mukabele Kuvveti (NRF) bünyesinde kurulmasına karar verilmişti.

NATO üyelerinin her yıl dönüşümlü olarak komutanlığının devraldığı görev kuvvetine 2018’de İtalya, 2019’da Almanya komutanlık yapmıştı. 2020’de gücün komutanlığını Polonya devraldı.

VJTF’nin büyük krizler oluşması durumunda hızlı takviye görevi görecek iki ek birlik tarafından desteklenmesi öngörülüyor. Birliğin çatışma bölgelerine müdahale etmek için 48 saat içinde hazır olması gerekiyor. Birlikteki asker sayısının 40 bine çıkarılması planlanıyor.

VJTF’nin yapısını test etmek amacıyla geçen yıl ‘Noble Jump 19’ tatbikatı düzenlenmişti. Tatbikata Almanya’dan 2 bin 500, Hollanda ve Norveç’den bine yakın asker ve araç katıldı. Tatbikat senaryosu gereği NATO topraklarına yapılan saldırı durumunda hızla nasıl cevap verileceği değerlendirildi.

Kaynak: MSB, NATO,Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here