NATO’nun İtalya açıklarında gerçekleştirdiği “Dynamic Manta-2020” tatbikatında Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı CN235 MPA deniz karakol uçağı, tatbikata katılan dört müttefik denizaltısını tespit etmeyi başardı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabından yaptığı duyuruda, “NATO’nun DYNAMIC MANTA Denizaltı Savunma Harbi Tatbikatı’nda 15 sorti uçuş icra eden deniz karakol uçağımız, tatbikata katılan 4 müttefik ülke denizaltısını da tespit ederek; ABD, Kanada, Fransa ve Almanya uçakları arasında en yüksek faaliyet seviyesi ve başarı yüzdesine ulaştı.” İfadelerini kullandı.

NATO’nun su üstü ve deniz altı harbi konularında müttefik ülkeler arasındaki iş birliğini geliştirmek ve eğitim seviyesini yükseltmek amacıyla gerçekleştirilen “Dynamic Manta-2020” tatbikatı İtalya’da devam ediyor.

Tatbikata İtalyan Deniz Kuvvetleri ev sahipliğinde Türkiye, Kanada, Fransa, Almanya, Yunanistan, İspanya, İngiltere ve ABD’den toplam 8 fırkateyn, 5 denizaltı, 5 deniz karakol uçağı katılıyor.

Türkiye, tatbikata, Barbaros sınıfı firkateynlerden TCG Salihreis, Preveze sınıfı denizaltılardan TCG 18 Mart, bir Deniz Karakol Uçağı (P-235) ve tatbikatın bir bölümünde yer alacak TCG Gaziantep firkateyni ile katılım sağlıyor.

Yunan donanmasına ait Tip 214 sınıfı HS Katsonis (S123) denizaltısı da tatbikatta yer aldı.

Kaynak: MSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here