NATO’nun üçüncü  yüksek irtifa (HALE) İnsansız Hava Aracı Global Hawk RQ-4D Kaliforniya’dan kalkarak yaklaşık 21 saatlik uçuşun ardında İtalya’nın Sigonella hava üssüne 15 Temmuz çarşamba yerel saat 13:37’de indi.

NATO İttifak Yer Gözetleme Ajansı (NAGSMA) komutanı Tuğgeneral Volker Samanns, “ NATO Müttefikleri için öncü İstihbarat Gözetimi ve Keşif kabiliyeti oluşturma yolunda önemli bir kilometre taşı.” ifadelerini kullandı.

Kaliforniya’daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’nden 14 Temmuz 2020 Salı günü yerel saat 07: 47’de yola çıkan RQ-4D, 21.8 dakika uçuşun ardından İtalya’nın Sigonella hava üssüne indi.

Hava aracının NATO İttifak Yer Gözetim Gücüne resmi olarak teslim edilmeden önce sistem düzeyinde bir performans doğrulama aşamasından geçmesi planlanıyor.

Northrop Grumman yapımı RQ-4 Global Hawk yüksek irtifa (HALE) insansız hava aracından NATO 5 adet tedarik edecek. 2020 yılının sonuna kadar tüm hava araçlarının NATO İttifak Yer Gözetleme gücüne teslim edilmesi bekleniyor.

NATO komuta merkezlerine saha durum hakkında kapsamlı bir fikir vermesi amacıyla 15 müttefikten oluşan grup İttifak Yer Gözetleme programını başlatmıştı.Program için ABD Hava Kuvvetleri Blok 40 Global Hawk RQ-4 yüksek irtifa (HALE) İnsansız Hava Aracı seçildi. Ayrıca kara komuta ve kontrol istasyonlarından oluşan AGS sistemleride kuruluyor.

Haziran 2019’da Uluslararası hava sahasında keşif ve gözlem uçuşu yapan RQ-4A Global Hawk, İran Hava Savunma sistemlerine bağlı Khordad füzesiyle düşürülmüştü. RQ-4A Global Hawk’ı İran’ın düşürmesinin ardından, savaş durumunda İHA’ların ne kadar başarılı olabileceği tartışması başladı.

Kaynak: NATO,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here