Birleşik Arap Emirlikleri Ordusunda kullanılan Rus yapımı BMP-3 kulesi donatılan RABDAN 8×8 IFV aracı, Abu Dabi’de düzenlenen IDEX 2019 Savunma Fuarı’nın açılış töreninde kamuoyuna tanıtıldı.

OTOKAR, BAE ordusunun ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2016 yılında Al Jasoor (Cesur) şirketi ile 661 milyon ABD Doları değerinde 8×8 taktik tekerlekli zırhlı aracın üretimini kapsayan anlaşma imzalamıştı.

BAE Silahlı Kuvvetleri’nin bünyesinde hizmet veren RABDAN 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araç, en zor arazi ve iklim koşullarında, modern bir ordunun ihtiyaç duyacağı farklı görevlere hizmet vermek üzere modüler bir platform olarak tasarlandı.

Üstün hareket kabiliyeti, yüksek mayın, balistik koruma özelliğinin yanı sıra orta ve yüksek kalibre silah sistemi entegrasyonuna uygun olan RABDAN, muharebe ağırlığı ve geniş iç hacmi ile dikkat çekiyor.

Sürücü ve komutan dahil toplam 12 personel taşıyabilen RABDAN’ın azami yüklü ağırlığı 30 ton. Manevra kabiliyeti, bağımsız süspansiyonu, kilitli transfer kutusu ve patlak gider lastikleriyle yüksek hareket kabiliyetine sahip araç, amfibi (yüzer) operasyon yeteneği ile denizde de gidebiliyor.

Araç gücünü Caterpillar 12.5 litrelik 600 hp gücündeki dizel motordan alırken, 6 ileri bir geri vitesi bulunan Allison 4500 trasmisyon kullanıyor. Hareket menzili 700 km olan araç, azami hıza 105km hıza ulaşabiliyor. Gövde arka kısmında bulunan pervaneler ile amfibi özelliği olan aracın suda ki azami hızı ise 10 km.

BMP-3 silah kulesi 3UOF HE-Frag mühimmatı ve 3UBK10 tanksavar füzesi ateşleyebilen 100mm 2A70 toptan oluşuyor. Bunun yanı sıra kulede 2A72 30 mm çift beslemeli top ve 7,62 mm PKT makineli tüfek de yer alıyor.

OTOKAR IDEX 2019’DA COBRA II VE ARMA 6X6 ARAÇLARINI SERGİLİYOR

IDEX 2019 Uluslararası Savunma Fuarı’nda Otokar, dünyaca ünlü COBRA II ve ARMA 6×6 zırhlı kara araçlarının yanı sıra KESKİN Kule ile BOZOK Kule sistemlerini tanıtıyor.

Kara sistemlerinde, dünya çapında rekabet gücü olan ürünler tasarlamak ve üretmek misyonuyla Otokar’ın ürettiği COBRA II, üstün performansı ile dikkat çekiyor.

COBRA aracı temel alınarak geliştirilen COBRA II, yüksek koruma ve taşıma seviyesi ve büyük iç hacmi ile öne çıkıyor. Üstün hareket kabiliyetinin yanı sıra komutan ve sürücü dahil 9 kişilik personel taşıma kapasitesine sahip COBRA II, balistik, mayın ve EYP tehditlerine karşı üstün koruma özelliği sayesinde üst düzey güvenlik sunuyor.

En zorlu arazi ve iklim koşullarında yüksek performans sağlayan COBRA II, isteğe bağlı olarak amfibik tipte üretiliyor ve ihtiyaç duyulan farklı görevlere kusursuz uyum sağlıyor. 

Otokar’ın yüksek taktik ve teknik özelliklere sahip çok tekerlekli modüler zırhlı aracı ARMA 6×6, üstün hareket kabiliyeti, yüksek mayın, balistik koruma özelliğinin yanı sıra orta ve yüksek kalibre silah sistemi entegrasyon opsiyonlarına sahip.

En zor arazi ve iklim koşullarında, barış koruma ve insani yardım operasyonlarında hizmet veren ARMA’nın amfibik opsiyonu da mevcut. ARMA 6×6; özellikle yüksek muharebe ağırlığı ve geniş iç hacmi ile dikkat çekiyor.

ARMA, ihtiyaçlar doğrultusunda farklı silah ve kule sistemleri ile donatılabiliyor. ARMA ailesi zırhlı personel taşıyıcı, zırhlı muharebe aracı, komuta kontrol, KBRN keşif aracı gibi farklı görevlerde kullanılabiliyor.

Kaynak: OTOKAR, IDEX 2019, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here