Başbakan İmran Han'nın Moskova Havalimanı'na gelişinde kırmızı halı ile karşılandı. Kaynak: PID

Pakistan Başbakanı Imran Khan iki günlük tarihi ziyaret için geldiği Moskova’da kırmızı halı ve şeref kıtası ile kaşılandı.

Pakistan Başbakanın ziyareti Rusya’nın Ukrayna Doğusunda iki cumhuriyeti tanıması ve bölgeye asker yığması sebebiyle gerginliğin yaşandığı bir dönemde gerçekleşiyor.

Başbakan Imran Khan ofisi Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda ” Başbakan İmran Han’nın Moskova Havalimanı’na gelişinde kırmızı halı ile karşılandı “ ifadelerini kullandı.

Pazartesi günü yayınlanan bir röportajda ziyaretin zamanlamasını ve Pakistan’ın Batı ile ilişkileri üzerindeki herhangi bir olumsuz etkisi konsundaki soruya Başbakan Khan, Ukrayna krizinin ortaya çıkmasından çok önce Başkan Putin’den gelen davet üzerine ziyaretin planlandığını… “ söyledi.

Khan, Ukrayna krizine ilişkin soruyada “ Bu bizi ilgilendirmiyor, Rusya ile ikili bir ilişkimiz var, bunu güçlendirmek istiyoruz” dedi.

Khan, 23 yıl sonra Rusya’yı ziyaret eden ilk Pakistan başbakanı olacak.

İslamabad, Soğuk Savaş döneminde ABD’nin yanında yer aldığı ve ABD kuvvetlerinin 2001’de Afganistan’ı işgal etmesinin ardından, Washington tarafından NATO Dışı Müttefik statüsü verildiği için Pakistan ve Rusya arasındaki ilişkiler yıllarca minimal düzeyde kaldı.

Ancak son yıllarda ABD ile Pakistan arasındaki ilişkiler bozuldu. Pakistan Moskova ile İslamabad arasında gaz ve enerji alanlarında anlaşmalar imzaladı. Geçen yıl iki ülke, Pakistan’ın Pencap eyaletini finans merkezi ile liman kenti Karaçi arasında boru hattı projesi için anlaşma imzalamıştı.Proje ile Punjab’daki sanayi bölgelerine ithal edilen sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) taşınacak.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Eylül 2021’de Pakistan’ı ziyaret etti. ikili ilişkiler ile bölgesel ve küresel meseleler hakkında geniş kapsamlı görüşmelerde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here