Hindistan’ın Dassault Rafale savaş uçaklarını satın alması üzerine Pakistan’ın Chengdu J-10 savaş uçakları alacağı gündeme gelmişti. Pakistan İçişleri Bakanı Şeyh Raşit Ahmed tarafından halka açık bir etkinlikte Pakistan’ın 25 adet J-10 satın alacağı duyuruldu.

Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF)’ın tedarik edeceği Chengdu J-10 Vigorous Dragon modeli hakkında henüz bir ayrıntılı bilgi yok. Bakanın açıklamasında 25 adet J-10 satın alınacak ve hizmete alınmaları Mart 2022 gibi erken bir tarihte başlayacak.

Bakan Şeyh Raşid, J-10’ların Hava Kuvvetleri’ne alınması Hindistan Hava Kuvvetleri tarafından Rafale savaş uçakları alınmasına bir yanıt olduğunu söyledi.

Çin’den tedarik edilecek uçakları Chengdu J-10 savaş uçaklarının en son versiyonu (J-10C) olduğu Hindistan’ın Rafael uçaklarından daha üstün olduğu iddia edilmişti.

J-10C modeli ( PAF’ın ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir versiyonu olacak) modern, çevik ve güçlü bir 4.5 nesil avcı uçağı olarak gösteriliyor. Üzerinde AESA aktif elektronik tarama radarı, güçlü bir Elektronik karşı önlem ECM, düşük radar kesiti RCS ve geniş akıllı mühimmat yelpazesi ile donatılmıştır. Çin’in son versiyon uçağının Hindistan tarafından satın alınan Rafale ile aynı ligde olduğu belirtiliyor.

J-10C savaş uçakları, Meteor’a benzer menzile sahip PL-15 uzun menzilli havadan havaya füzesiyi kullanmaktadır. İhraç modeli J-10C en gelişmiş Çinli avcı uçağıdır ve daha hafif ve ucuz olan JF-17 Block III aynı teknolojilerin çoğunu entegre edilmişti.

J-10C’ tedariği gerçekleşirse, Pakistan Hava Kuvvetlerinde aktif hizmette olan ve yerli ürün JF-17 Blok III’ten önce AESA radar teknolojisini kullanan ilk savaş uçağı olacak.

Pakistan hükümetinin daha fazla bütçe ayırması halinde ikinci bir J-10 filosunun satın alınması ve hatta üçüncü bir filonun tedarik edilmesi gündeme gelebilir.PAF’ın elinde hala çok sayıda F-7 ve Mirage savaş uçağına sahip ve yeni savaş uçaklarına ihtiyacı var. Kuvvetin elinde bulunan Blok 40+Lockheed Martin F-16 savaş uçakları Kısa-orta vadede Viper varyantına yükseltilmezlerse bu filoların yerineJ-10C’lerin almasıda değerlendiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here