ABD, Rusya ile Ukrayna konusunda yaşanan gerginlik yüzünden Avrupa ülkelerine “güvence” vermek adına Akdeniz’deki uçak gemisinin bir müddet daha burada kalmasını kararlaştırdı.

Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Körfez ülkelerine doğru yola çıkması öngörülen USS Harry S. Truman (CVN 75) uçak gemisinin Avrupa ülkelerine “güvence” vermek için Akdeniz’de kalmasına karar verdi.

İsmi açıklanmayan Pentagon yetkilisi, uçak gemisinin rotasının değiştirilmesi kararıyla ilgili olarak Fransız haber ajansı AFP’ye “Avrupa’da varlığımızın sürdürülmesine yönelik ihtiyacı yansıtıyor. Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte toplu savunmamıza olan bağlılığımızı yeniden teyit etmemiz gerekiyor.” dedi.

Uçak Gemisi Görev gücü Ortadoğu yolculuğunu erteleyerek şu anda Yunanistan ve İtalya arasındaki İyon Denizi’nde faaliyet gösteriyor. Ayrıca güdümlü füze kruvazörü USS San Jacinto (CG-56) Cebelitarık boğazından geçerek İspanya Rota’da bulunan deniz üssüne gittiği bildirildi.

ABD ve Rusya, 10 Ocak’ta Cenevre’de Ukrayna krizi ve Avrupa güvenliği konularında bir görüşme yapacak.

Ukrayna ve Gürcistan’ın NATO ile yakınlaşması Rusya’nın son dönemde Batı ile ilişkilerinde yeni bir kriz ortaya çıkardı.Rusya, buna Ukrayna ile ortak sınırına asker yığınağı yaparak ve yakın komşuları Kiev ve Tiflis’in NATO’ya katılımına izin vermeyeceği tehdidinde bulunarak yanıt verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta yaptığı konuşmada Rusya’nın bir çatışma istemediğini ancak, öne sürdüğü ”güvenlik garantileri” konusunda ABD ve müttfeklerinden acil yanıt beklediğini söylemişti.

Kaynak: Euronews, AFP, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here