Pakistan Savunma Bakanlığı ile Çin Gemi İnşa Ticareti Şirketi (CSTC), Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacı için 2 adet Tip-054A Fırkateyn tedariği ile ilgili anlaşma imzaladı. Pakistan, 4 adet MİLGEM korveti tedariği için Türkiye ile müzakere halindeydi ve IDEF2017 fuarında iki ülke arasında bir dizi anlaşma imzalanmıştı.

Pakistan Savunma Bakanlığı’nın Rawalpind şehrindeki üretim bölümünde düzenlenen törene Savunma Bakanlığı yetkilileri ile Çin şirketi (Shipbuilding Trading Company Ltd ) temsilcileri katıldı. Törende Pakistan Deniz Kuvvetleri donanma komutanı Arka Amiral Faysal Lodhi de hazır bulundu.

pak1

Pakistan, uzun zamandır 4 adet MİLGEM korveti tedariği için Türkiye ile müzakere halindeydi ve IDEF2017 fuarında iki ülke arasında bir dizi anlaşma imzalanmıştı. İlk 2 Korvetin Türkiye’de diğerlerinin ise Pakistan’da üretimi söz konusuydu. Type-054A tedariğinin MİLGEMİ’i etkileyip etkilemeyeceği henüz belli değil.

Çin, 2013 yılında Tayland’a üç Tip-054 A satış sözleşmesi imzalamış fakat Tayland siparişi iptal ederek Güney kore’nin  Gwanggaeto the Great-class sınıf destroyeri almaya karar vermişti.

Fırkateynler 2021 yılında Pakistan Deniz Kuvvetleri filosunda yer alacak. Tip-054 A firkateyni, NATO tarafından Jiangkai II kod adı ile anılıyor. Pakistan, 2017 yılında 2 adet Tip-054 A savaş gemisi siparişi vermiş, bu anlaşma ile 2 savaş gemisi daha sipariş vererek toplamı 4 adet Tip – 054 A fırkateyni deniz kuvvetleri envanterine girmiş olacak.

Tip-054 A firkateynleri, Çin’in Hudong-Zhonghua Tersanesi ve Huangpu Tersanesi tarafından üretiliyor. Yeni nesil çok amaçlı firkateyn olan Tip-054 A, gelişmiş silah ve sensör sistemlerine sahip.

Fırkateynin gövdesi, radar kesitini en aza indirecek eğimli ve azaltılmış üst yapıya sahiptir.Gemi hava savunma, su üstü ve denizaltı unsurlarına savunma ve taarruz görevlerini yapacak şekilde donatılmıştır.

Tip-054 A firkateynin uzunluğu 134 metre, genişliği 16 metredir. Standart deplasman ağırlığı 3 bin 600 ton, tam deplasman ağılığı 4 bin tondur. Gemide 165 kişilik mürettebat görev yapmaktadır.

Tip-054 A, Luoyang Elektro-Optik Teknoloji Geliştirme Merkezi (EOTDC) tarafından geliştirilen, 32 hücreli Dikey Fırlatma Sisteminden (VLS) ateşlenen HQ-16 orta menzilli yüzey hava füzeleri ile donatılmıştır. HQ-16 füzesi, 50 km mesafeden hava hedeflerine angaje olabiliyor. EOTDC merkezi, Dikey Fırlatma Sisteminden (VLS) denizaltılara fırlatılacak füzeler için çalışma yapıyor.

Fırkateyn, su üstü hedefelerine karşı YJ-83 (C-803) anti-gemi seyir füzelerinikullanıyor. Geminin ortasına monte edilmiş iki adet dörtlü fırlatıcı tarafından ateşlenen YJ-83 füzesi250 km’lik bir operasyonel aralığa ile 165 kg konvansiyonel savaş başlığı taşıyabilir.   

Gemide güvertede tek namlulu 76mm’lik top bulunmaktadır.Hava kaynaklı tehditlere karşı yakın-nokta savunma için iki Tip 730 yedi, 30 mm silah sistemleri (CIWS) kullanılmaktadır. Bu silah 3 bin metre menzil içerisindeki hedefelere dakikada 4 bin 600 ile 5 bin 800 mermi ateşleyebilir.

Geminin denizaltı savaş (ASW) yeteneği ise iki adet Tip 87 altı borulu ASW roketatar, 324 mm YU-7 ASW torpido rampaları tarafından sağlanmaktadır. Her roket 34 kg’lık savaş başlığı ile 1.200 metrede su altı hedeflerine vurabilir.

Helikopter güvertesi, orta boy helikopterin iniş ve kalkışına imkan vermektedir. Güverte  helikopter taşıma sistemi ile donatılmıştır. Gemi hangarında bir Kamov Ka-28 Helix veya Harbin Z-9C helikopterini barındırabilir.

Tip-054 A firkateyni, Tip 382 3D hava/yüzey arama radarı, MR-36A yüzey arama radarı ve I bandında çalışan iki Racal RM-1290 navigasyon radarı ile donatılmıştır. 3D arama radarı, aynı anda 120 km’lik mesafe içinde 40 hedefi takip edebilir.

Köprünün üzerindeki Tip 344 (Mineral-ME Band Stand) radarı gemi-gemi füze kontrolünü ve yüzey gemilerinin hedef tayinini sağlar. Gemide hava savunma füzelerini aynı anda yönlendiren dört adet Tip 345  ( NATO adı MR-90 Front Dome)  F bantlı radar mevcuttur.

Gemi ayrıca yakın-nokta savunması (CIWS) ve 76mm ana silah için TR47C ve Tip 347G ateş kontrol radarları ile donatılmıştır.Fırkateyn MGK-335 orta frekans aktif / pasif sonar sistemi bulunmaktadır.

Fırkateynin Elektronik Savaş kabiliyeti olarak, Tip 922-1 radar uyarı alıcısı, HZ-100 Elektronik Sayaç Önlemleri (ECM) ve Elektronik Destek Ölçümleri (ESM)sistemini içerir. Ayrıca iki adet 18 hazneli çoklu roketatar tarafından decoys / chaffs atılarak tehditlere karşı önleme yapılabilir.

Shaanxi Dizel Fabrikası’nda lisans altında yerel olarak üretilen dört adet SEMT Pielstick 6 PA6V-280 STC dizel motoru, geminin güç kaynağını oluşturmaktadır. Her bir motor 4.720kW (6,330hp) gücünde olup, dört motordan toplam 18.880kW (25,320hp)  güç çıkışı sağlanır.Tahrik sistemi maksimum çalışmada 27 kt hız verir. Geminin menzili 8 bin milden fazladır.

  Kaynak: propakistani.pk, naval-technology, 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here