Pakistan hava sahasını ihlal eden Hindistan Hava Kuvvetlerine ait iki savaş uçağı Pakistan jetleri tarafından düşürüldü.Olayda İki hintli pilot öldü, bir pilot gözaltına alındı.Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan’a diyalog çağrısında bulundu.

Pakistan Başbakanı İmran Han televizyondan yaptığı konuşmasında, Hindistan ile görüşme çağrısında bulundu. Han, “Tarih bize savaşların yanlış hesaplamalarla dolu olduğunu gösteriyor. Benim sorum, elimizdeki silahlar düşünüldüğünde bu yanlış hesaplamayı yapmanın bedelini ödeyip ödeyemeyeceğimiz. Oturup konuşmalıyız” dedi.

GERİLİMİN ARDINDAN HAVA SAHALARI KAPATILDI

İki ülke arasında yaşanan gerginliğin ardından çok sayıda havaalanını güvenlik amaçlı sivil uçuşlara kapattıldı.

Hindistan haber ajansı Press Trust India’da yer alan habere göre, Hindistan Havaalanı İdaresi, Cammu Keşmir bölgesindeki Srinagar, Cammu ve Leh havaalanları ile Haryana ve Pencap eyaletlerinin ortak merkezi Çandigarh, Pencap eyaletindeki Amritsar havaalanlarının tüm sivil uçuşlara kapatıldığını bildirdi.

Benzer şekilde Pakistan Sivil Havacılık Otoritesi de ülkenin Lahore, Multan, Faysalabad, Sialkot ve başkent İslamabad olmak üzere beş havalimanında uçuşların durdurulduğunu duyurdu.

Türk Hava Yolları bugün ve yarın gerçekleştireceği Pakistan uçuşlarını hava sahasının kapatılması nedeniyle iptal etti.Ayrıca Afganistan bu gün yayınladığı NOTAM ile ülke üzerinden ‘overflight’ olarak adlandırılan hava sahası kullanımını durdurdu. Sadece Afganistan’a inecek uçaklar hava sahasını kullanabilecek.

PAKİSTAN HİNDİSTAN GERGİNLİĞİ NASIL BAŞLADI ?

Pakistan Silahlı Kuvvetleri, bu sabah erken saatlerde Keşmir’e yönelik hava operasyonu düzenlendiğini, operasyonda Pakistan jetlerinin hava sahası ihlali gerçekleştirilmeden sadece askeri hedeflere kilitlendiği ancak ateş açmadığı belirtildi.

Bu operasyon üzerine Hindistan savaş uçaklarının misilleme amacıyla havalandığı ve Pakistan hava sahasını ihlâl ettikleri belirtildi.Hava sahası ihlali yapan iki Hindistan savaş uçağını düşürdüğünü iki Hint pilotun da esir alındığını açıkladı ve pilotun fotoğraflarını basınla paylaştı.

Pakistan Radyosu tarafından paylaşılan görüntülerde, uçağın yaralı halde yakalanan, elleri ve gözleri bağlı pilotun Pakistanlı yetkililere adını ve rütbe numarasını söylediği görülüyor. 

Pakistan Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Tümgeneral Asıf Gafur, Twitter’dan paylaştığı mesajda ” Kontrol hattını geçen iki Hindistan savaş uçağı Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından Pakistan hava sahasında düşürülmüştür. Söz konusu uçaklardan birisi Pakistan kontrolündeki Keşmir bölgesinde, diğeri ise Hindistan kontrolündeki Keşmir bölgesine düşmüştür. Bir Hint pilot gözaltına alınmıştır. ”  açıklamasını yaptı.

Pakistan Enformasyon Başkanlığı twitter hesabından düşürülen Hint savaş uçağının görüntüsünü paylaştı. Görüntünün altında “Tebrikler Pakistan Hava Kuvvetleri. Bütün ulus sizlerle gurur duyuyor” mesajını paylaştı.

Hindistan tarafı Pakistan uçaklarının saldırı girişiminin engellendiği sırada bir savaş uçağının düştüğünü doğruladı ve bir pilotun kaybolduğunu açıkladı.

Hint Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Hint uçaklarının Pakistan uçaklarıyla çatışmaya girdiğini ve Pakistan’a ait uçaklardan birinin düşürüldüğünü söyledi. Sözcü “Bu çatışmada, maalesef bir MiG 21 uçağımızı kaybettik. Pilot kayıp ve Pakistan pilotun ellerinde olduğunu söylüyor. Bilgileri değerlendiriyoruz” dedi.

Keşmirin Hindistan kontrolündeki bölgede 14 Şubat günü bombalı saldırı düzenlendi.Saldırıda 40 kişi hayatını kaybetti.Saldırıyı Keşmir’in Pakistan’a bağlanması için mücadele eden radikal örgüt Ceyşi Muhammed üstlendi.Hindistan hükümeti saldırılardan Ceyşi Muhammed’i sorumlu tutsa da Pakistan’ı da örgütü engellememekle suçladı.

Hindistan Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçakları 26 Şubat da Pakistan hava sahasına girerek Balakot bölgesinde hava operasyonu düzenledi. Hindistan, operasyonlarda çok sayıda Ceyşi Muhammed militanının öldürüldüğünü söylese de Pakistan can kaybı yaşanmadığını iddia etti.

27 Şubat çarşamba günü Hindistan ve Pakistan’a ait savaş uçakları önce Keşmir’in Hindistan kontrolündeki bölgesinde, ardından da Pakistan kontrolündeki tarafta karşı karşıya geldi.Pakistan iki Hint savaş uçağının düşürüldüğünü ve bir pilotun yakalandığını söyledi.Hindistan ise bir uçağın düştüğünü teyit etti ancak olayın Pakistan uçakları ile girilen çatışma sonucu yaşandığı iddialarına dair bir açıklama yapmadı. Hindistan iki pilotunun yanı sıra bir de sivilin öldüğünü belirtti.

Kaynak: Ajanslar, THY, BBC, Information Ministry, Maj Gen Asif Ghafoor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here