Pakistan Deniz Kuvvetleri tarafından tedarik edilecek 4 MİLGEM korvetinin savaş sistemleri alımı ve entegrasyonu sözleşmesi, ASFAT, HAVELSAN ve ASELSAN arasında imzalandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın katılımıyla imzalanan sözleşme ile gemilerin Savaş Sistemleri, ADVENT Savaş Yönetim Sistemi, Gemi Veri Dağıtım Sistemi ve Gemi Bilgi Sistemi, HAVELSAN tarafından tedarik edilecek.

İmza töreninde konuşan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığıyla HAVELSAN’ın birlikte geliştirdiği, dünyada sadece birkaç ülkenin sahip olduğu Yeni Nesil Ağ Destekli Savaş Yönetim Sistemi ADVENT’in dost ve kardeş ülke Pakistan’ın gemilerinde kullanılacak olması bizi gururlandırıyor.” dedi.

MİLGEM Korvetleri, Pakistan’la Türkiye arasındaki 6 Eylül 2018 tarihinde imzalanan anlaşma ile Pakistan Deniz Kuvvetlerinin de envanterine girecek. Bu anlaşma, Türk savunma sanayisinin bugüne kadar tek seferde en yüksek rakamlı olarak imzaladığı bir sözleşmedir.

Pakistan tarafından tedarik edilecek 4 MİLGEM korvetinden; 2’sinin İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda ve diğer 2’sinin ise Karaçi Tersanesi’nde inşa edilmesine karar verildi. Pakistan MİLGEM Korvet projesi 11 Mart 2019 tarihinde fiili olarak başlamış ve ilk korvetin Ağustos 2023 ayından Türkiye’de teslim edilmesi planlanıyor.

ilk gemi Türkiye’de 54’nci ay, ikinci gemi Pakistan’da 60’ncı ay, üçüncü gemi Türkiye’de 66’ncı ay, son gemi ise Pakistan’da 72’nci ay tamamlanacaktır. Son korvet 2025 yılında Karaçi’de teslim edilerek, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine girecektir.

MİLGEM korvetler, suüstü, hava ve denizaltı savunma harbi, keşif gözetleme, asitmetrik tehditlere karşı savunma ve komuta kontrol görevlerini yapmak üzere tasarlanmıştır. Geminin tam boyu 99 buçuk metre ve azami genişliği 14.4 metredir. 2 bin 400 ton deplasmanı ve 3.9 metre draftıyla iki dizel makine ve bir gaz türbini ile saatte 29 deniz mili sürat yapabilme kabiliyetine sahiptir. Gece ve gündüz helikopter harekatı yapabilecek, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platform hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip olacak şekilde dizayn edilmiştir.

Kaynak: Ajanslar, ASFAT,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here