Aselsan tarafından geliştirilen, hassas atış imkanı sunan ASELPOD Hedefleme Podu’nun Türk Hava Kuvvetleri’ne teslimatının devam ettiği açıklandı.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir Twitter’dan yaptığı duyuruda, “ASELPOD Hedefleme Sistemi teslimatlarımız devam ediyor. Dünyaya ihraç edilebilir bir sistem haline getirdiğimiz ASELPOD, daha önce yurt dışından temin edilen sistemlerin yerini alıyor.“ ifadelerini kullandı.

Uçağın altına takılan 235 kilogram ağırlığında, 2.35 metre uzunluğunda, 43 cm genişliğindeki pod, kızılötesi veya gündüz kamerası videolarında aynı anda sekiz hedefe kadar Nokta ve Alan izlemesi yapabilmekte. Özel kamera ile gece ve gündüz aynı anda 8 hedef takip edilebiliyor. Podun menzili ise 55 kilometre.

ASELSAN tarafından yerli imkanlar ile geliştirilen ASELPOD projesi 2006 yılında başladı. Türk Hava Kuvvetleri’nin gece gündüz ve her türlü hava şartından hassas vuruş imkanı veren ASELPOD , F-16 ve F-4E 2020 uçaklarında kullanılmaya başladı.

ASELPOD‘UN YURTDIŞI İLK MÜŞTERİSİ PAKİSTAN OLDU

ASELPOD Hedefleme Podu Pakistan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan Çin yapımı JF-17 savaş uçaklarında kullanılıyor.

Pakistan ile 10 Haziran 2016 tarihinde 16 adet ASELPOD alımı için 25 milyon dolarlık anlaşma yapılmıştı. Ardında 16 adet ASELPOD için ikinci parti anlaşma 2017 yılında imzalandı.

Kaynak: SSB, ASELSAN, AJANSLAR.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here