TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından yerli imkanlar ile geliştirilen SARB-83 Ardışık Delici Harp Başlığı güçlendirilmiş betonu delmeyi başardı.

TÜBİTAK (SAGE) Twitter hesabından yaptığı duyuruda, “Yerli ve milli imkanlarla Sage Tübitak tarafından geliştirilen SARB-83 Ardışık Delici Uçak Bombası, HABRAS Dinamik Test Altyapısında güçlendirilmiş betonu delmeyi başardı. İlklere imza attı.” ifadelerini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK ise yaptığı açıklamada, “SARB-83, ilklere imza atarak testi geçti! Türkiye’de ilk kez ardışık delici teknolojisine sahip canlı mühimmat test edildi. HABRAS altyapısı sayesinde, gizli mühimmat projelerinin düşük maliyetlerle kısa sürede test edilebilmesi artık mümkün.” ifadelerine yer verdi.

SARB-83 ARDIŞIK DELİCİ HARP BAŞLIĞI

SARB-83 yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanmak üzere tasarlanan, Ardışık Delici Harp Başlığı teknolojisine sahip, beton delici bir mühimmattır. SARB-83’ün dış geometrisi, güdüm kiti arayüzleri, kütle, kütle merkezi ve eylemsizlik özellikleri MK-83 GMB ile benzerdir.

HABRAS TEST MERKEZİ

HABRAS, savunma, havacılık ve uzay alanlarında yürütülen çalışmalara test desteği vermek amacıyla TÜBİTAK SAGE tarafından kurulan ve milli öneme sahip altyapılardan biri de Hedef Balistiği Raylı Sistem Dinamik Test Altyapısıdır. (HABRAS)

HABRAS, Konya Karapınar’da bulunan ATDM Gr. K.lığı bünyesinde 3 km2 bir alan üzerine kurulan bu test altyapısı, 2.000 metre uzunluğundaki çift ray hattı ile dünyanın sayılı altyapılarından biri olma özelliğine sahiptir.

HABRAS altyapısı, ses-altı ve ses-üstü hızlarda dinamik olarak sistemlerin ya da alt sistemlerin test edilmesine olanak sağlamaktadır.

Kaynak: TÜBİTAK SEGA, SSB ÜRÜN KATALOĞU, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here