TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI)’nin yürütmekte olduğu Turboşaft Motor Geliştirme Projesi (TMGP) kapsamında kurulacak test altyapıları için TEKFEN Mühendislik A.Ş. ile TEI arasında iş birliği sözleşmesi imzalandı.

Genel Maksat Helikopteri T625 GÖKBEY için tasarlanan TEI TS-1400 turboşaft motor testleri için kurulacak altyapı kapsamında TEKFEN, Mühendislik, test sistemlerinin detay tasarımı, tedarik süreçlerinin teknik olarak yönetimi, montaj, test ve devreye alınması için süpervizörlük hizmetleri sağlayacak.

Kurulacak olan Test altyapıları ile havacılık motorlarına ait kompresör, yanma odası ve türbin modül testleri minimum maliyet ve modifikasyonla yapılabilecek. Test sonuçları ile tasarım ve analiz araçlarının doğruluğu da kontrol edilerek, analiz modellerinde iyileştirmeler sağlanacak.

İlk seri üretimi yapılan T-625 helikopterlerinde yabancı motor kullanılacak. Daha sonra yerli imkanlar ile geliştirilen TEI TS-1400 Turboşaft motorunun kullanılması planlanıyor.

Yerli helikopterin aviyonik sistemleri, gövde, rotor sistemi, iniş takımı gibi sistemlerinin tamamı TUSAŞ’ın imzasını taşıyor. Helikopter, VIP, Kargo, Hava Ambulans, Arama Kurtarma, Kıyı Ötesi Taşıma gibi birçok görevde kullanılabilecek.Helikopterin Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki UH-1 tipi helikopterlerin yerini alması bekleniyor.

Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatıldı. Program bütçesi ve takvimi 3 Ocak 2013 tarihli SSİK ile kararlaştırılırken ve 26 Eylül 2013 tarihinde SSM ile TUSAŞ arasında sözleşme imzalanmıştı.

Programda bir sıkıntı çıkmaması halinde T-625 Gökbey Helikopteri, 2021 yılında seri üretime geçecek.

Kaynak: Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here