Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 57’inci T129 ATAK helikopterinin teslim edildiği açıklandı.Bu teslimat ile Kara Kuvvetlerinde 51 adet, Jandarma Komutanlığı’na ise 6 adet ATAK helikopteri teslim edilmiş oldu.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, ” Terörle mücadelede en etkili unsurlarımızdan T129 ATAK Helikopterimizin 57’ncisini Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim ettik. Teröristleri inlerine gömmeye devam edeceğiz! Her şey vatan için..” ifadelerini kullandı.

Emniyet Genel Müdürülüğü’de Nisan ayında 9 adet T129 ATAK Helikopteri siparişi vermişti.

Bu yıl içersinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ATAK FAZ-2 versiyonu teslim edilmesi planlanıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından geliştirilen T-129 Taarruz ve Taktik keşif helikopterinin ikinci fazı ATAK FAZ-2 ilk uçuşunu Kasım 2019’da başarıyla gerçekleştirmişti.

FAZ 1 ve 2 arasındaki en büyük fark, Elektronik Harp (EH) sistemlerinde olacak.FAZ-I ek olarak FAZ-II’de Radar İkaz Sistemi RWR (Radar Warning Receiver), Radyo Sinyal Karıştırıcısı RFJ (Radio Frequency Jammer), Lazer İkaz Sistemi LWR (Laser Warning System) gibi EH sistmeleri bulunacak.Ayrıca 9681 V/UHF Radio (Yüksek/çok Yüksek Bant Telsizi) yer alacak.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ‘ağır sınıf taarruz helikopteri’ ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilecek olan ATAK-2 helikopterin çalışmaları devam ediyor. Helikopterin ilk test uçuşunu 2024 yılında yapması planlanıyor. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’19) birebir ölçülerdeki “mockup” modeli sergilenmişti.

Kaynak: SSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here