Bataan Amfibi Grubu (ARG) 24 Haziran’da İtalya ve Fransız deniz unsurlarının katıldığı ortak bir tatbikat gerçekleştirdi. Grupta bulunan Arleigh Burke sınıfı füze destroyeri USS Porter ve USS Oak Hill gemisi Karadeniz’e 17-18 Haziran’da geçiş yapmıştı.

Sicilya açıklarında gerçekleşen tatbikata, Bataan Amfibi Grubu unsurlarından Wasp sınıfı amfibi saldırı gemisi USS Bataan (LHD-5), İtalyan Donanmasından San Giorgio sınıfı amfibi saldırı gemisi ITS San Giorgio ve Fransız Donanmasına bağlı Amfibi saldırı gemisi Mistral ve La Fayette sınıfı FS Guepratte fırkateyni katıldı.

Tatbikat kapsamında Bataan Amfibi Grubu’nda bulunan çok görevli askerî tiltrotor MV-22B Ospreys, MH-60S Seahawks helikopterleri ile Fransız Alouette ve Gazelle helikopterleri ve İtalyan Donanmasından SH101-A helikopteri USS Bataan (LHD-5) güvertesine iniş kalkış eğtimleri gerçekleştirdi.

Bataan Amfibi Grubunda Wasp sınıfı amfibi saldırı gemisi USS Bataan (LHD-5), San Antonio sınıfı amfibik taşıma iskelesi USS New York (LPD-21), Harpers Ferry sınıfı rıhtım iniş gemisi USS Oak Hill (LSD-51), Arleigh Burke sınıfı füze destroyeri USS Porter’a (DDG-78) ve  Lewis ve Clark sınıfı kuru yük gemisi USNS William McLean (T-AKE 12) bulunuyor.

Grupta bulunan Arleigh Burke sınıfı füze destroyeri USS Porter’a (DDG-78) 17 Haziran’da, USS Oak Hill (LSD-51) ise 18 Haziran’da Karadenize giriş yapmıştı. USS Oak Hill gemisi 26 Haziran’da boğazlardan geçerek Akdenize geri döndü.

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD donanmasına ait ‘USS Porter’ adlı güdümlü füze destroyerinin Karadeniz sularına giriş yaptığını duyurmuştu. Açıklamada, Rusya Karadeniz Filosuna ait gemilerin Karadeniz’e giren Amerikan destroyerini takibe aldıkları belirtildi.

Kaynak: US NAVY, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here