Pakistan'ın Karaçi şehrinde savunma sergisi Uluslararası Savunma Sergisi ve Semineri fuarı kapılarını ziyaretçilere kapılarını açtı. Kaynak: Twitter/Defence_IDA

Pakistan’ın en büyük savunma fuarı 11. Uluslararası Savunma Fuarı ve Semineri (IDEAS 2022) kapılarını ziyaretçilerine açtı. 

Fuarın açılışını COVID-19 testi pozitif çıkan  Başbakan Shehbaz Sharif’in yerine ülkenin dışişleri bakanı Bilawal Butto-Zardari yaptı 

Savunma İhracatını Geliştirme Teşkilatı (DEPO) tarafından düzenlenen dört gün sürecek fuarda, ulusal ve uluslararası büyük oyuncuları en son teknolojik yenilikleri sergileniyor.

Açılış töreninde konuşan dışişleri bakanı Zardari, ülkenin savunma sanayisinin önemli bir kalite ve güvenilirlik düzeyine ulaştığını ve ürünlerinin uluslararası pazarda bulunan diğer askeri ürünlerle kolayca rekabet edebileceğini söyledi. 

Pakistan şu anda 60’tan fazla ülkeye üst düzey savunma ürünleri ihraç ettiğini belirten Bilawal Butto-Zardari , özel sektörün sınırlı katılımı, araştırma ve geliştirmeye çok az ilgi gösterilmesi nedeniyle ihracat hacmi ülkenin gerçek potansiyelini yansıtmadığını sözlerine ekledi. 

Pakistan’ın temerrüde düştüğü bir ekonomik felaketi miras aldık ve Allah’a şükür birlik hükümetinin çabalarıyla Pakistan kurtuldu diyen Zardari, “Zamanımızın ve enerjimizin çoğunu krizlerden en ciddi olanı ekonomimizin istikrara kavuşması için harcadık.” dedi. 

Fuarın açılışını COVID-19 testi pozitif çıkan  Başbakan Shehbaz Sharif’in yerine ülkenin dışişleri bakanı Bilawal Butto-Zardari yaptı 

IDEAS 2022 fuarına uluslararası savunma üreticisi 57 ülkeden 300’ün üzerinde yabancı delegeyi bir araya getirdi. Fuarda yapay zeka gibi teknolojilere odaklanan gelişmiş askeri donanım ve yazılımlar tanılıyor. 

Pakistan’ın uzun süredir müttefikleri olan Çin ve Türkiye, fuarda en geniş katılımı sağlıyor. Çin devlet savunma şirketi China North Industries Group Corporation Limited (NORINCO), Red Arrow 9A tanksavar güdümlü füzesi de dahil olmak üzere yeni füze ve silah sistemlerini sergiliyor. 

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil,  havacılık endüstrisinin geleceğine yön verecek yüksek teknolojiler konusunda Pakistan ile ortak iş birliğini artırmayı hedeflediklerini söyledi. 

TUSAŞ fuara T129 ATAK helikopteri, çok amaçlı helikopter Gökbey , Göktürk-2 gözlem uydusu, Anka insansız hava aracı (İHA) ve Aksungur orta irtifa uzun menzilli (MALE) İHA modelleri ile katılıyor. 

Ayrıca Roketsan, STM ve ASFAT’ın aralarında bulunduğu önde gelen Türk savunma şirketleri, askeri donanımdan modern insansız hava araçlarına ve taktik mini İHA sistemlerine kadar uzanan ürünlerini sergiliyor. 


Mühimmat İmalatları Genel Müdür Tümgeneral Usman Haq, Tümgeneral Muhammad Ali Khan  ve Karaci Tersanesi Genel Müdür Tuğamiral Habib Ur Rehman ve ESCOM’dan Cdre Shehzad Yousuf STM stantındaki ürünleri inceliyor. 

Pakistan’ın fuarda gelişmiş askeri donanımları sergiledi. Pakistan’ın Shahpar-II orta irtifa uzun menzilli İHA sistemi, devlete ait Global Industrial and Defence Solutions (GIDS) tarafından geliştirilen gelişmiş Harbah gemisavar seyir füzesi ve National Radio and Telecommunication Corporation tarafından üretilen elektronik harp sistemi sergileniyor. 


Pakistan’ın ilk yerli gemisavar seyir füzesi
Harbah-NG’si, IDEAS-2022’de sergilendi.
Harbah-NG, tüm hava koşullarına 290 km menzile sahip gemiden fırlatılan ses altı gemisavar seyir füzesidir.

Ayrıca Pakistan Nizamname Fabrikaları (POF) tarafından yerel imkanlar ile üretilen Al-Khalid tankları ve modern saldırı tüfekleri de sergilendi. 

Al-Khalid tankı

Ziyaretçiler  Pakistan Hava Kuvvetleri’ne (PAF) ait JF-17 Thunder savaş uçaklarını yakında incleme fırsatı buldu.Fuarın kapanış gününde PAF savaş uçakları  hava gösterisi  sergilemesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here