Fransa havacılık devi Dassault firması ve Avrupa’nın savunma, güvenlik ve havacılık şirketi Airbus SE, Paris Airshow’da Yeni Nesil Savaş uçağı modelini (Mock-up) tanıttı.

Törene Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Savunma Bakanı Florence Parly ev sahipliği yaptı. Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen ve İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles törene katıldı. Üç ülkenin savunma bakanı fuarda ortak üretim yeni nesil savaş uçağı ve hava muharebe sistemi geliştirilmesi konusunda anlaşma imzaladı. Anlaşma, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’ın huzurunda imzalandı.

Dassault firması ve Airbus SE, Fransa ve Almanya hükümetlerine, Gelecekteki Muharebe Hava Sisteminin ilk aşaması (FCAS) için ortak bir teklifte bulundu. Paris Airshow’da Yeni Nesil savaş uçağı ve Uzaktan Taşıyıcı modellerini kamuoyuna tanıtıldı.

Yeni Nesil Savaş Uçağı (NGF), Uzaktan Taşıyıcılar (RC) ve Hava Savaş Bulutu (ACC) projelerinin ilk örnekleri 2026 yılından itibaren ortaya çıkmaya başlayacak. Yeni nesil savaş uçağı Eurofighter ve Rafale savaş uçaklarının yerini alacak, Beşinci nesil savaş uçağının 2040 yılında hizmete girmesi beklenirken, üretim programının 100 milyar Euro’ya mal olacağı belirtildi.

Bu projede Avrupa’nın önde gelen firmalarından MBDA Systems ve Thales şirketleri, Motor konusunda da Safran ve MTU firmalarının ortak çalışması bekleniyor.

Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here