Deniz güvenlik kaynakları, Pazar günü Kızıldeniz’de seyir halinde olan bir kuru yük gemisinin en az iki insansız hava aracı saldırısına uğradığını bildirdi. Pentagon, Pazar günü Kızıldeniz’de bir Amerikan savaş gemisine ve ticari gemilere yönelik saldırılardan haberdar olduğunu bildirdi.

Britanya merkezli deniz güvenlik şirketi Ambrey, başka bir konteyner gemisinin de iddiaya göre Hudeyde’nin kuzeybatısında, Yemen’in kuzey limanı Hudeyde’nin 63 mil kuzeybatısında bir insansız hava aracı saldırısından zarar gördüğünü belirtti.

İngiltere merkezli şirket, “Gemi, korsanlık/roket saldırısıyla ilgili yardım çağrıları yapmaktaydı” dedi.

Birleşik Krallık Kıyı Ticaret Operasyonları (UKMTO) ajansı, Birleşik Krallık Kraliyet Donanması tarafından işletilen ve Yemen’in yönünden kaynaklanan “Muhtemel bir patlama da dahil olmak üzere İnsansız Hava Sistemleri (İHA) faaliyeti” raporu aldığını belirtti. Bölgedeki gemilere “dikkatli olmaları” konusunda uyarıda bulundu.

Associated Press’in haberine göre Pentagon, Pazar günü Kızıldeniz’de bir Amerikan savaş gemisine ve ticari gemilere yönelik saldırıdan haberdar olduklarını bildirdi.

Pentagon’un açıklamasında, “Kızıldeniz’deki USS Carney ve ticari gemilere yönelik saldırılardan haberimiz var, gelişmelere hakkında size bilgi vereceğiz” denildi.

Pentagon, saldırının nereden geldiğini belirtmedi. Ancak Husi askeri sözcüsü saldırıları Yemen’in üstlendiğini açıkladı. Sözcü, ilk geminin Kızıldeniz’i Aden Körfezi’ne bağlayan Bab el-Mendeb Boğazı’ndayken füzeyle, ikinci geminin ise insansız hava aracıyla vurulduğunu söyledi. Gemilerin, saldırı öncesinde Husi yetkililerinin uyarılarını dikkate almadığını iddia etti.

ABD Merkez Kuvvetlet Komutanlığı (CENTCOM), Husilerin kontrolündeki bölgeden füze ve insansız hava aracı saldırılarının ardından USS Carney savaş gemisinin (DDG-64), etkilenen gemilerden gelen yardım çağrılarına yanıt verdiğini açıkladı.

ABD ordusu, Carney’nin ticari gemilere yardımcı olurken üç insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı

CENTCOM yaptığı açıklamada, “Sana saatiyle yaklaşık 9.15 civarında Carney, Yemen’in Husi kontrolündeki bölgelerinden M/V Unity Explorer’a doğru ateşlenen ve geminin yakınını etkileyen bir gemisavar balistik füze saldırısı tespit etti” dedi.

USS Carney, Yemen’in Husi kontrolündeki bir bölgesinden gelen bir insansız hava aracını düşürdü. Carney’nin ilk insansız hava aracını düşürmesinden yaklaşık yarım saat sonra Unity Explorer, Husi kontrolündeki Yemen’den gelen bir füzenin dökme yük gemisine çarptığını söyleyerek bir imdat çağrısı yaptı. Carney, Unity Explorer’ın hasarını değerlendirirken başka bir insansız hava aracını düşürdü. CENTCOM’un açıklamasına göre destroyerde herhangi bir hasar ve her iki gemide de yaralanma olmadı, ancak Unity Explorer daha önceki füze saldırısında “küçük hasar” aldı.

Yaklaşık üç saat sonra, Yemen’in Husi kontrolündeki bir bölgesinden gelen bir füze, M/V Number 9 adlı ikinci bir ticari gemiye çarptı. Gemi bir miktar hasar gördü, ancak herhangi bir kayıp yaşanmadı.

M/V Number 9’a yapılan saldırıdan bir saat sonra, dökme yük gemisi M/V Sophie II, Kızıldeniz’de füzeyle vurulduktan sonra imdat çağrısı yaptı.

Carney, imdat çağrısına bir kez daha yanıt verdi ve önemli bir hasar bildirmedi. Carney, destek sağlamak için yoldayken kendisine doğru gelen bir İHA’yı düşürdü. Sophie II, mürettebatı sekiz ülkeden denizcilerden oluşan, Panama bandıralı bir dökme yük gemisi.

Komutanlık saldırıya uğrayan gemilerin 12 ülke ile bağlantılı olduğunu bildirdi.

İsrail askeri sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, iki geminin İsrail’le bağlantısının bulunmadığını söyledi.

Hagari, Tel Aviv’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bir gemi önemli ölçüde hasar gördü ve batma tehlikesiyle karşı karşıya. Diğer gemi hafif hasar aldı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here