Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen uluslararası alanda 400’den fazla firma ve 30 binden fazla katılımcıyı ağırlayan EDEX 2023 (Egypt Defence Expo) fuarı, bugün Mısır’da başladı.

EDEX Fuarı’na ASELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ ve BAYKAR gibi birçok Türk savunma sanayi firması katılıyor.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve 7 Aralık’a kadar devam edecek olan fuara, Türk savunma sanayisinin önde gelen firmaları katılıyor. Roketsan, geniş ürün yelpazesi ve deneyimli kadrosuyla güçlü bir katılım sağlıyor ve fuar kapsamında Türkiye ve Mısır arasındaki savunma sanayi ilişkilerine önemli katkıda bulunmayı hedefliyor.

Roketsan, fuarda TRLG-230 füzesini, mini akıllı mühimmatlar MAM-C, MAM-L ve MAM-T’yi, lazer güdümlü uzun menzilli tanksavar füze sistemi L-UMTAS’ı, orta menzilli tanksavar silah sistemi OMTAS’ı, KARAOK kısa menzilli tanksavar silahını ve ATMACA gemisavar füzesini sergiliyor.

Türkiye’nin küresel kara sistemleri üreticisi Otokar, fuarda 30mm kule sistemi MIZRAK ile paletli zırhlı aracı TULPAR’ı sergileyecek.

BMC, Power TUNA motoru ve UTKU güç grubu ile yer alırken, BMC Modüler tavan konsepti ile farklı kullanıcı ihtiyaçları ve görevler için tasarlanan Altuğ 8X8 zırhlı muharebe aracı ve mayın, balistik ve el yapımı patlayıcılara karşı yüksek koruma seviyesi ve 7 kişilik taşıma kapasitesi ile Amazon (4×4) sergileniyor.

Fuara katılan SARSILMAZ firmasının stantında, 5’i makineli olmak üzere 19 tüfek, 60’ın üzerinde tabanca modeli ve diğer ürünleriyle birlikte toplamda 85 ayrı silahla ziyaretçilerini karşılıyor. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, Afrika ve Orta Doğu pazarında ciddi anlamda iş fırsatları olduğunu söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah al Sisi, bugün fuar açılışına katıldı. Başbakan Mustafa Kemal Madbuli ve Savunma Bakanı Mohamed Zaki, EDEX 2023’ün açılışına katılan birkaç bakan ve üst düzey devlet yetkilisi arasında yer aldı.

Arabian World Events tarafından düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı “EDEX 2023”, Mısır Savunma ve Askeri Üretim Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen fuarda 400’den fazla savunma ve güvenlik şirketi yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here