ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin Birleşik Hava Operasyonları Merkezi tarafından Suriye’de Hava Görev Emri’nden çıkarıldığını, Türkiye’ye keşif ve gözlem bilgilerinin verilmesinin durdurulduğunu açıkladı.

Pentagon Sözcüsü Yarbay Carla Gleason, “Türkiye, Birleşik Hava Operasyonu Merkezi tarafından Hava Görev Emri’nden çıkarıldı, Türkiye’ye keşif ve gözlem verilerinin sağlanması durduruldu” ifadelerini kullandı.

“Bunun hava sahasını Türkiye’ye kapatmak anlamına gelip gelmediği”ne ilişkin soruya Gleason, “Teknik olarak bu anlama gelmese de bir hava unsuru Hava Görev Emri’nden çıkarıldığında söz konusu bölgede koordinasyonsuz uçması neredeyse imkansız hale geliyor” yanıtını verdi.

CNN’in ABD Dışişleri Bakanlığı muhabiri Jennifer Hansler, ABD’nin Fırat’ın doğusunda hava sahasını Türkiye’ye kapattığını aktarırken, üst düzey bir yetkilinin, “Suriye’nin kuzeydoğusunda (Fırat’ın doğusu) hava sahasını kontrol ediyoruz, Türkiye’ye hava sahasını kapattık. Yakın bir tarihte bunu değiştirmeye niyetimiz yok.” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye’nin kuzey doğusuna yapacağı operasyon için hazır beklerken, YPG’nin Rasulayn’da giriş ve çıkışlarda bulunan kontrol noktalarından çekildiği belirtiliyor.

Pentagon’un açıklamasının ardından Milli Savunma Bakanlığı, Irak kuzeyinde Gara bölgesinde Hava Kuvvetleri unsurları ve İHA’ların katılımı ile düzenlenen operasyonda bölücü terör örgütü mensubu 3 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Kaynak: Ajanslar, NTV,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here